100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI.AktualnościSport

Zawody w strzelaniu z karabinka pneumatycznego z okazji 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI.

„10 listopada 1918 roku doszło do spotkania Piłsudskiego z niemiecką Centralną Radą Żołnierską. W wyniku zawartych porozumień, w nocy rozbrojono 30-tysięczny niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie, a w ciągu siedmiu następnych dni ewakuowano z Królestwa ok. 55 tys. niemieckich żołnierzy, którzy musieli zostawić część broni i sprzętu wojskowego. Akcja rozbrajania Niemców przebiegała na ogół bez walki. Do starć doszło jednak przy Ratuszu i Cytadeli.
11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy. W lasku pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową.
W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość ale czekała ją jeszcze walka o przebieg granic.
Nie łudźmy się, wszystkie te wydarzenia, nie miały by miejsca gdyby nie Polacy zdeterminowani do działania – garnizon niemiecki sam się nie rozbroił, Niemcy z uśmiechem na ustach nie zostawili nam swojego sprzętu wojskowego a granice państwa nie ustaliły się same – ktoś to musiał zrobić, i to nie dobrym słowem, ale bronią, ale aby tego dokonać trzeba ją nie tylko mieć, ale wiedzieć jak się nią posługiwać.
Dziś mamy jeszcze jedną, smutną rocznicę, którą należy przypomnieć – 13 grudnia 1981 r. w Polsce władza komunistyczna wprowadziła stan wojenny który przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom wielkie cierpienie – izolację w obozach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy, i inne represje, zaś dziesiątki niewinnych oddało życie za swoje przekonania, żeby Polska była znowu prawdziwie wolna.

Pamiętajcie
Niepodległość to wolność,
ale aby ją zachować, trzeba być gotowym do jej obrony.”

Takimi słowami 13 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół CKR w Jabłoniu zapoczątkowano Zawody dla uczniów szkół średnich w strzelaniu z karabinka pneumatycznego z okazji 100 LECIA NIEPODLEGLOŚCI. Do rywalizacji przystąpiło 32 zawodniczek i zawodników. Po uroczystym rozpoczęciu zawodów prowadzący strzelanie – opiekun Szkolnego Koła Ligi Obrony Kraju „Perun” Przemysław Melko – przedstawił zebranym zasady strzelania oraz bezpiecznego posługiwania się karabinkiem pneumatycznym. Sędzią obliczeniowym podczas zawodów był Artur Paterek. Strzelcy rywalizowali w grupach po 3 osoby strzelając z karabinków tego samego rodzaju – legendarnych FWB 300S. Strzelali z odległości 10 metrów, w postawie stojąc, 10 razy do 2 tarcz sportowych, w których dziesiątka, to biała kropka o średnicy zaledwie 0,5 mm. W kategorii uczniów niezrzeszonych I miejsce zajął Kamil Chilimoniuk, II miejsce Piotr Rymuszka, a III miejsce Kamil Kowieski. W kategorii członków Szkolnego Koła LOK I miejsce zajęła Paulina Turska, II miejsce Bartosz Romaniuk, a III miejsce Jakub Szypulski – obaj reprezentowali SK LOK ze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Parczewie. Zwycięzcy otrzymali medale okolicznościowe oraz, że zmagania trwały kilka godzin i na pewno zgłodnieli – racje żywnościowe Wojska Polskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział, gratulujemy najlepszym i zapraszamy na kolejne zawody strzeleckie!

Przemysław Melko