Uncategorized

Zajęcia z wychowawcą klasa 2 CB 17.06.2020r.

Witam Was.

Chciałabym na dzisiejszej godzinie wychowawczej przypomnieć kilka ważnych informacji.
Z propozycjami ocen klasyfikacyjnych rocznych zostaliście zapoznani. Przypominam, że oceny wystawione będą do piątku – 19 czerwca, do tego dnia możecie skontaktować się z nauczycielem danego przedmiotu i poprawić ocenę.

Proszę w dniu dzisiejszym dokonać samooceny oraz zaproponować oceny z zachowania dla każdego ucznia z klasy. Przypominam, że zdalne nauczanie jest obowiązkowe i należy aktywnie uczestniczyć w lekcjach. Tę aktywność również będę brała pod uwagę przy wystawianiu ocen z zachowania.

Proszę o mobilizację i poprawę ocen oraz dosłanie nauczycielom zaległych prac.

Temat: Dlaczego warto poznawać samego siebie?

Celem dzisiejszej godziny wychowawczej jest uświadomienie każdemu z Was, że warto rozwijać swoje umiejętności i  zdolności.

Większość osób uważa, że bardzo dobrze zna samych siebie. Wiedzą, co lubią, jakie mają oczekiwania, plany, marzenia, czego pragną. Czy aby na pewno? Wielu osobom tak się wydaje, choć nigdy się nad tym w gruncie rzeczy nie zastanawiały. Kluczem do osiągnięcia satysfakcji w życiu są działania, które świadomie podejmujemy. By jednak tak się stało, warto przeanalizować własną osobowość i naprawdę siebie poznać.

Jak siebie widzisz?

Najczęściej postrzegamy siebie w sposób dość powierzchowny. W codziennym, zabieganym życiu nie mamy czasu na głębszą refleksję dotyczącą nas samych. A warto znaleźć na to czas. Może się bowiem okazać, że nasze pragnienia i prawdziwe oczekiwania dalece się rozbiegają z aktualną sytuacją życiową i są powodem braku powodzenia. Jest też wiele osób bardzo zagubionych, które nie potrafią określić swoich priorytetów. Zwłaszcza one powinny wypróbować kilka ćwiczeń i technik, które pomogą im lepiej poznać siebie. Mogą nagle odkryć swoje powołanie lub stwierdzić, że zajmują się zawodowo nie tym, czym powinny, że mają zupełnie inne predyspozycje, albo odkryją nową pasję, która będzie dawała im spełnienie.

Odpowiedz na te pytania

By poznać siebie, zastanów się:

  • Bez czego byłoby Ci trudno żyć?
  • Jakie zajęcia sprawiają Ci przyjemność?
  • Co Cię porusza? Co jest dla Ciebie ważne?
  • Jak panujesz nad swoimi emocjami? Jak reagujesz w sytuacjach trudnych, stresujących, a jak powinieneś?
  • W jakich sytuacjach odczuwasz zniechęcenie, a co Cię motywuje?
  • Z czego jesteś dumny?
  • Na czym Ci zależy?
  • O czym marzysz i jak możesz to zrealizować?

Przemyśl to dokładnie. Odpowiedzi zapisuj na kartce. Nawet jeśli na początku niewiele przychodzi Ci do głowy, zobaczysz, jak przy pisaniu zaczną pojawiać się nowe pomysły. To ćwiczenie stanowi doskonały punkt wyjścia do dalszych przemyśleń i ułożenia planu, czy strategii, która pozwoli osiągnąć zamierzone cele oraz żyć bardziej świadomie i spełniać marzenia. Jeśli wiesz, kim jesteś i czego oczekujesz, łatwiej Ci sięgnąć po szczęście.

Polecam film nawiązujący do dzisiejszego tematu: Godzina wychowawcza – Poznaję samego siebie.
Film dotyczy szukania swoich mocnych stron. W filmie występuje Piotr Pogon – fundraiser oraz jedyny człowiek na świecie, który ukończył zawody Ironman Triathlon posiadając tylko jedno płuco.

Godzina wychowawcza – Poznaję samego siebie

Życzę owocnych przemyśleń.

Pozdrawiam. Anna Świderska