Uncategorized

Zajęcia z wychowawcą kl. I CB

18.06.2020

Temat: O czym należy pamiętać podczas wypoczynku w wakacje?

Dzień dobry!
Dzisiejszy temat zajęć poświęcony będzie zbliżającym się wakacjom.  Omówimy niezbędne zasady bezpieczeństwa i higieny obowiązujące w czasie wypoczynku, aby każdy bez uszczerbku na zdrowiu i pełen sił do nauki mógł wrócić po wakacjach i rozpocząć nowy rok szkolny. Poznamy także sposoby wypoczynku biernego i czynnego.

Każda praca wywołuje uczucie zmęczenia. Zmęczony człowiek nie może pracować wydajnie, dlatego aby zachować zdrowie, należy zorganizować sobie odpowiednią formę wypoczynku. Najbardziej korzystną dla organizmu formą wypoczynku jest aktywność ruchowa – gry i zabawy na świeżym powietrzu. Do tego celu służą tereny rekreacyjne, np. parki, boiska sportowe, osiedlowe tereny rekreacyjne. Codzienna rekreacja wpływa pozytywnie na samopoczucie, sprawność fizyczną, stan psychiczny.
Wypoczynek bierny i czynny to główne typy relaksu i odprężenia. Czas wolny, któremu należy poświecić część dnia, korzystnie wpływa na sferę fizyczną i emocjonalną. to jaki rodzaj jego spędzania wybierze poszczególna osoba, zależne jest od jej zainteresowań oraz uwarunkowań.

Wypoczynek bierny:
Wypoczynek bierny to ograniczenie wszelkich aktywności do minimum. Tego rodzaju relaks charakteryzuje się mała aktywnością fizyczną, powodującą odprężenie. Jednym z przykładów wypoczynku biernego jest sen. Innymi działaniami w obszarze odpoczynku bez wykonywania aktywności są: czytanie książki, oglądanie filmów czy programów telewizyjnych, słuchanie muzyki czy spokojna rozmowa z bliską osobą.

Wypoczynek czynny:
Drugim rodzajem odpoczynku jest czynne spożytkowanie wolnego czasu. Wypoczynek ten charakteryzuje się wykonywanie czynności lubianych, sprawiających radość i zadowolenie. Wśród najczęściej wykonywanych aktywności, zaliczanych do relaksu i odpoczynku są: bieganie, jazda na rowerze, pływanie, sporty wodne i zimowe, spacery.

Dzięki odpowiednio dobranemu odpoczynkowi organizm ludzki zyskuje lepszą kondycję i wytrwałość. Poświęcenie kilku chwil na własne zainteresowania i hobby pozwala prawidłowo rozwijać się psychice oraz rozwijać się poszczególnym narządom wewnętrznym. Odpoczynek powinien być głównym elementem dnia zarówno dzieci, młodzieży osób dorosłych i seniorów. Każdy powinien dobrać długość i intensywność odpoczynku do własnych potrzeb i wymagań. Powinien być on również dostosowany do codziennych działań związanych z pracą, szkolą czy obowiązkami codziennymi. Podczas prawidłowego odpoczynku organizm powinien się wyciszyć, zrelaksować, zregenerować, jak również poczuć przypływ endorfin i regulacji poszczególnych hormonów. Zdrowy i efektowny odpoczynek daje siłę do życia i wykonywania dalszych działań.

Zasady bezpieczeństwa i hihieny w czasie wypoczynku:

  1. Niezależnie czy wypoczywamy nad wodą, w górach czy w mieście, bardzo ważne jest żeby wybierać miejsca strzeżone (baseny, kąpieliska), bezpieczne, oznakowane szlaki górskie, a w mieście spędzać czas na zabawie w specjalnie wyznaczonych miejscach oddalonych od ruchliwych ulic czy torów kolejowych.
  2. Zawsze należy informować rodziców/bliskich, gdzie się przebywa i z kim oraz mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, zwłaszcza podczas wypraw w góry.
  3. W przypadku wycieczek rowerowych, przejażdżek na rolkach, deskorolkach czy hulajnogach – należy pamiętać o specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, ścieżkach rowerowych i zachować szczególną ostrożność poruszając się w pobliżu jezdni. Podróżując samochodem, zawsze zapinajmy pasy.
  4. Zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem – poboczem, lewą stroną drogi. Przechodząc przez jezdnię, wybieramy tylko miejsca do tego wyznaczone, a przed wejściem na jezdnię uważnie rozglądamy się w obie strony i sprawdzamy, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Pamiętajmy też o noszeniu odblasków!
  5. Nigdy nie należy korzystać z propozycji podwiezienia przez nieznajomą osobę oraz nie przyjmować poczęstunków od przypadkowo poznanych osób.
  6. Ognisko należy rozpalać tylko w miejscach wyznaczonych, pod opieką osób dorosłych. Przebywając w domu, należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych i gazowych.
  7. Przebywając na słońcu należy zachować umiar, nosić nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne, a także stosować odpowiednie kremy z filtrami.
  8. Pamiętajmy o prawidłowych nawykach, takich jak: przechowywanie portfela w wewnętrznych kieszeniach, trzymanie torebki przed sobą, unikanie tłoku (często sztucznie tworzonego przez kieszonkowców) oraz informowanie pracowników ochrony/osób dorosłych o pozostawionych bez właściciela czy podejrzanych pakunkach.
  9. Warto zawsze mieć przy sobie, wpisane w telefon komórkowy, najważniejsze numery telefonów oraz kontakt do najbliższej osoby, zapisany jako ICE (ang. In case of emergency, pol. w nagłym wypadku) – w razie potrzeby ułatwi to szybki kontakt z właściwą osobą.
    źródło: newsrm.tv

Warto tez pamiętać o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo co nas czeka!

https://www.youtube.com/watch?v=eQ2GHK7hogg

 

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik.
Pozdrawiam,
Artur Paterek