Uncategorized

Zajęcia z wychowawcą IVBT

Temat: 80 Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Sprawy różne.

Data:20.04.2020

Dzień dobry. Zaczniemy od spaw organizacyjnych.

Zbliża się koniec roku. W związku z tym mam dla Was komunikat:

1. Odnośnie egzaminu maturalnego: Jak już pewnie wiecie, wg komunikatu Ministra Edukacji Narodowej matury zostały przełożone wstępnie na drugą połowę czerwca. (jeżeli miałoby dojść do ewentualnej zmiany tego terminu, będziemy o tym powiadomieni minimum na 3 tygodnie przed egzaminem). Mimo że egzaminy są przełożone, na pewno się prędzej czy później odbędą. Co prawda zapoznawaliśmy się już na lekcji wychowawczej z procedurami egzaminów maturalnych, nie mniej jednak zachęcam Was abyście sobie jeszcze raz je przypomnieli. W tym celu odsyłam was do informacji CKE o sposobie organizacji i przeprowadzania Egzaminu Maturalnego w “Nowej” Formule. Ponieważ plik jest dość obszerny, sporo kwestii was nie dotyczy, albo mamy je już za sobą (jak kwestię dotyczące deklaracji maturalnych) proszę zwrócić uwagę na najważniejsze rzeczy takie jak: rozdział 18. “Absolwent na Egzaminie Maturalnym”- czyli strony od 95 do 97. Warto również jeszcze raz przypomnieć sobie jak wyglądają egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Czyli rozdziały 4 i 6 (strony 31-35 oraz 41-43).

80 Rocznica Zbrodni Katyńskiej:
Dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Żelazowskiej pozwoliłem sobie przekazać wam przygotowane przez nią materiały odnośnie 80 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej). Zbrodnia Katyńska to niezwykle ważne wydarzenie w dziejach naszego Narodu i każdy Polak powinien dokładnie wiedzieć jakie były jej okoliczności oraz daleko idące konsekwencje, Dlatego zachęcam Was abyście zapoznali się z poniższymi materiałami.

Cieszmy się tym, że chociaż w tak trudnym czasie, to jednak mamy obok siebie ludzi bliskich, rodzinę, że żyjemy w kraju bez wojny i obcej agresji.

W dniu 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku jest to 80 rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Zachęcam gorąco do  obejrzenia materiałów przygotowanych na tę okazję przez Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu PRO MEMORIA. Są to krótkie filmy, które w niezwykły sposób podkreślają znaczenie tego mordu. Ze względu na sytuację nie możemy we właściwy sposób upamiętnić ofiar tej Zbrodni, nie możemy oddać Im należytej czci. Dlatego proszę, abyście poświęcili chociaż kilka minut na wspomnienie i pamięć  o polskich żołnierzach, urzędnikach, nauczycielach i duchownych, którzy zginęli bestialsko zabici tylko dlatego, że byli Polakami.

https://www.youtube.com/watch?v=PC0tUKTbnBM

Szczególnie zainteresowanych zapraszam na wirtualną wycieczkę do Muzeum Katyńskiego

https://www.polskieradio.pl/246/4838/Artykul/1577600,Wirtualny-spacer-po-Muzeum-Katynskim.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje Pani Agnieszce Żelazowskiej za pozwolenie na skorzystanie z przygotowanych przez nią materiałów.

Marek Osek