Uncategorized

Zajęcia z wychowawcą IV BT 06.04

Temat lekcji:Sposoby przygotowywania się do egzaminów .

Data:06.04.2020

Powszechnym prawem jest, iż podstawą sukcesu podczas egzaminu jest przede wszystkim rozsądna i systematyczna nauka w ciągu całego okresu trwania kursu; należy pamiętać, by w trakcie nauki odpowiednio wykorzystywać sugestie, omówione na wcześniejszych zajęciach. Każde przygotowywanie się do zdawania egzaminu, zawiera dwa główne elementy:

 • powtórzenie
 • ćwiczenia dotyczące materiału który może się pojawić na egzaminie

Główną rolę w przygotowywaniu się do egzaminu odgrywa systematyczne powtarzanie materiału, które stanowi jeden z elementów uczenia się. Student, przez następne tygodnie uczy się coraz to nowszych zagadnień, które wypierają te, które opanował już wcześniej, dlatego tak istotne jest, aby ciągle starać się odświeżać opanowany wcześniej materiał. Należy pamiętać o tym, iż wiadomości powtarza się po to, by się czegoś nauczyć, a nie w celu jak najlepszego pokazania się podczas egzaminu, jednak uwzględnianie obu tych powodów stanowić może bardzo silny bodziec do systematycznego powtarzania od początku wymaganego materiału.

W okresie zbliżania się terminu egzaminu, przychodzi czas, kiedy to każdą wolną chwilę należy przeznaczyć na naukę i powtarzanie materiału. W tym celu należy:

 • sporządzić listę tematów wymagających powtórzenia
 • pozostawić dużo czasu na rekreację i odpoczynek (szczególnie w ciągu kilku ostatnich dni poprzedzających egzamin)

Bardzo przydatne może się okazać powtarzanie wiadomości z kolegami. Najlepiej przyjąć jest zasadę, że spotyka się z nimi 2-3 razy na tydzień i powtarza materiał przez około godzinę bądź dwie – umożliwi to wzajemne tłumaczenie sobie niezrozumiałych zagadnień. Jedną z wcześniejszych decyzji, podjętych samodzielnie lub razem z kolegami zazwyczaj jest decyzja dotycząca tego, jak dobierać tematy do powtórki. W przypadku, gdy niektóre z nich sprawiają trudności, należy:

 • wykluczyć te, których prawdopodobieństwo pojawienia się na egzaminie jest niewielkie
 • jak również wykluczyć takie, które są zbyt skomplikowane, aby sobie właściwie z nimi poradzić (nawet jeśli mogą pojawić się podczas egzaminu)

Dużym udogodnieniem w przygotowywaniu się do egzaminu, są informacje od kolegów studiujących na wyższych latach na temat zagadnień ze zdawanego egzaminu w poprzednich latach – warto je przeanalizować.

Mimo iż powtarzanie związane jest z powrotem do materiału, już raz przerobionego, należy za każdym razem starać się spojrzeć na niego pod nieco innym kątem, gdyż ponowne przeczytanie wcześniej nauczonych treści niewiele daje. Wynika to z tego, iż podczas egzaminu należy wykazać się umiejętnościami przytoczenia wszystkich nauczonych faktów. Zatem, w momencie przystępowania do ponownego studiowania swoich notatek, należy spróbować przypomnieć sobie najpierw zawarte w nich myśli przewodnie.

W dniu egzaminu, bardziej pewnie czuć się będzie osoba, która miała okazję wcześniej już zdawać jakikolwiek egzamin. Poniższa technika może znacznie ułatwić naukę do egzaminu:

 • analiza zagadnień egzaminu z lat poprzednich
 • wybór pytań oraz zarys planu odpowiedzi
 • skonstruowanie planu pełnych odpowiedzi
 • napisanie pełnych odpowiedzi w ramach ograniczenia czasowego
 • przeprowadzenie próbnego egzaminu

Ostatni dzień zazwyczaj przychodzi szybciej, niż można się tego spodziewać – na co zatem należy poświęcić czas tego dnia? Należy odpocząć, spróbować poczytać coś, co sprawi przyjemność, pójść na spacer, spotkać się z przyjaciółmi i przede wszystkim iść spać wystarczająco wcześnie, aby organizm otrzymał właściwą dawkę snu. Idąc na egzamin należy unikać powtarzania materiału, gdyż bardzo łatwo się zdenerwować lub po prostu wpaść w nastrój przygnębienia. Należy jedynie uwierzyć w siebie i wejść do salę z uśmiechniętą twarzą:)

Przydatny materiał do zapoznania się😃  : uczenie_sie

Moi drodzy życzę Wam powodzenia na egzaminie maturalnym.

Pozdrawiam

Marek Osek