Uncategorized

Zajęcia z wychowawcą IP4

30.03.2020

Temat: Koronawirus – co musisz wiedzieć

Oto najważniejsze sposoby ochrony przed zakażeniem:

  • Często myj ręce używając mydła i bieżącej wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów lub innych preparatów odkażających na bazie alkoholu (które zawierają go co najmniej 60 proc.). Dokładne mycie rąk, trwające do najmniej 20 sekund, zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Unikaj dotykania niemytymi rękami oczu, nosa i ust. W ten sposób możesz przenieść wirusa ze skażonych powierzchni, przedmiotów lub innych osób na siebie i ułatwić mu wniknięcie do organizmu.
  • Regularnie myj wodą z mydłem lub dezynfekuj specjalnymi preparatami powierzchnie, których najczęściej dotykasz, np. biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła i poręcze (gdyż łatwo gromadzą się na nich chorobotwórcze drobnoustroje). Regularnie dezynfekuj też swój telefon (np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole kuchennym i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
  • Staraj się zachować bezpieczną odległość od innych osób, zwłaszcza tych, które kaszlą, kichają i mają gorączkę (co najmniej 1-1,5 metra dystansu). Unikaj dużych skupisk ludzi, zwłaszcza zatłoczonych pomieszczeń zamkniętych, a także spotkań towarzyskich
  • Ogranicz wychodzenie z domu do niezbędnego minimum.
  • Podczas kaszlu lub kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem albo chusteczką, po czym natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i innych zarazków. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz później zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Uwaga! Eksperci nie zalecają powszechnego stosowania maseczek ochronnych na twarz przez ludzi zdrowych w ramach zapobiegania infekcji – z uwagi na fakt, że nie gwarantują one wystarczająco skutecznej ochrony przed zakażeniem, a także dlatego, że jeśli są niewłaściwie stosowane, to mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!

Zachęcam do obejrzenia filmu https://www.gov.pl/web/koronawirus

Pamiętaj, że nie jesteś sam ze swoimi problemami!

W razie problemów zawsze możesz liczyć na mnie bądź fachową pomoc naszego szkolnego psychologa i skorzystać z konsultacji. adres: psycholog.zsckr@wp.pl

Pozdrawiam Joanna Michaluk