Uncategorized

Zajęcia z wychowawcą IP4

25.05.2020

Temat: Akceptacja drogą do szczęścia

Celem lekcji jest kreowanie pozytywnego obrazu własnej osoby i akceptacji siebie.

Zagadnienia:

Wzbogacanie poczucia własnej wartości.

Kształtowanie dojrzałej samooceny .

Pozytywnie myśleć o sobie.

czy akceptacja siebie = akceptacji innych
nie lubię siebie= inni mnie też nie lubią – samospełniająca się przepowiednia

Na naszych lekcjach wychowawczych nie raz wspominałam o pozytywnym myśleniu, akceptacji siebie jako drogi do szczęścia. Zachęcam, do przeczytania tego co, dla Was przygotowałam i zastanowienia się nad tym jak postrzegamy siebie.

Bądź świadomy swej wartości!

Poczucie własnej wartości jest związane z samooceną. Od tego jak człowiek siebie ocenia, jak siebie postrzega zależy własne poczucie wartości.
Sposobem na podnoszenie poczucia własnej wartości jest zmiana w sposobie widzenia siebie.
Każdemu człowiekowi zależy na prawidłowej ocenie własnego wizerunku. Lecz dopóki, nie potrafi siebie ocenić , dopóty nie może w pełni zdać sobie sprawy zarówno z mankamentów swojej osoby , jak i walorów.

Proszę, zastanówcie się w jakich kategoriach oceniamy siebie:
1. wygląd zewnętrzny
2. uzdolnienia
3. charakter
4. relacje z innymi.
5. świat uczuć

Każdy z tych poziomów dopełnia obraz samego siebie. Akceptacja własnej osoby nie zamyka się tylko we własnym postrzeganiu swojego wizerunku zewnętrznego , ale również w uzdolnieniach, charakterze itp. Akceptując oraz mając świadomość tych wszystkich wartości możemy ocenić swój wizerunek.

Dla młodego człowieka akceptacja swojego „ ja zewnętrznego” jest niezmiernie ważne. Od tego, czy akceptujesz się w pełni zależy Twój dalszy rozwój.
Ważna jest świadomość swoje wartości.

Pomyślmy

Czy zdarza nam się oceniać osobę po wyglądzie zewnętrznym przypisując cechy na całość osoby?.

W relacji budowania z drugą osobą duże znaczenie ma jej powierzchowność – wygląd fizyczny . Osoby atrakcyjne fizycznie są zwykle postrzegane jako bardziej wartościowe niż inni, jest to efekt stereotypu , polegającego na przeświadczeniu , że pozytywne cechy idą w parze z urodą.
Dopiero z czasem w ocenie drugiej osoby cechy fizyczne schodzą na dalszy plan , natomiast znaczenie nabierają jej osobiste zalety i wady. Takie cechy jak : życzliwość, solidarność, uczciwość, umiejętności społeczne wpływają na jej większą atrakcyjność.

Pamiętajcie!

Taki jaki jesteś, jesteś fajny. Nie musisz być idealny!
Coś z humorem dla Was – piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=C5yKQ5Hji3s

Podsumowanie. 

Zapisz na kartce

• co w moim wyglądzie mi się podoba
• co mi się podoba w moich cechach charakteru
• umiejętności / talent
• co mi się udało zrobić / osiągnąć
• z kim mam szczególnie dobre relacje
• marzenia
• co osiągnąłem co chcę zrobić

Sprawy wychowawcze

Zbliża się koniec roku szkolnego i nadszedł czas aby zastanowić się nad ocenami z zachowania. Bardzo proszę o przysłanie na mojego maila joannamichaluk@gmail.com propozycję własnej oceny z zachowania i ocen koleżanek i kolegów z naszej klasy. Na propozycje ocen czekam do środy- 27.05.2020 r.

Pozdrawiam serdecznie Joanna Michaluk