Uncategorized

zajęcia z wychowawcą II PT

06.04.2020

Temat: Sposoby reagowania na cyberprzemoc.

 

1.Czym jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc (agresja elektroniczna, elektroniczna przemoc rówieśnicza) – stosowanie poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem i narzędzi typu elektronicznego takich jak:, e – mail,witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem.

Cyberprzemoc pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku. Napastnicy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami. Bardziej drastyczną formą ataku jest sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych czy dręczenia przez komunikatory sieciowe.

Zamiarem internetowych chuliganów jest zdyskredytowanie konkretnej osoby lub grupy ludzi czy nawet całych społeczności. Takie działania wynikają z poczucia anonimowości lub bezkarności sprawców i ułatwiane są np. zamieszczeniem witryny internetowej na serwerze w kraju, w którym pisemne groźby nie są przestępstwem.

Taka forma znęcania się nad swoimi ofiarami, zdaniem psychologów wynika z trzech powodów:

  • łatwiej poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko;
  • sprawca może spreparować poniżającą treść bez potrzeby reagowania na bieżąco, jak jest np. w przypadku rozmowy osobistej czy wideo;
  • sprawca może działać w dowolnym czasie, a ofiara nie ma możliwości ucieczki, jak jest w przypadku osobistych kontaktów – jej profil cały czas jest dostępny w sieci.

Prześladowanie przez internet jest szczególnie groźne dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze, jako kopie na wielu komputerach, nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.

Jednym z przejawów cyberprzemocy jest także tworzenie „antystron internetowych” np. „antystrony KFC”, czy osoby fizycznej, a także podszywanie się pod kogoś tworząc blog lub stronę.

2.Cyfrowobezpieczni pl. Film dla uczniów.

Zachęcam do obejrzenia filmu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Stowarzyszenie „MIASTA W INTERNECIE” (SMWI) jest ekspercką organizacją pozarządową działającą od 1998 roku na rzecz rozwoju cyfrowego samorządów oraz wspierania rozwoju kompetencji cyfrowych. Wspiera polskie gminy i regiony, inicjuje i realizuje innowacyjne projekty, bada cyfrową rzeczywistość w Polsce.

„Cyfrowobezpieczni pl.” FILM

https://www.youtube.com/watch?v=5_IeYmHVXpI

3.Co zrobić kiedy doświadczymy cyberprzemocy?

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:

  • powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej – z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją.
  • postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.
  • zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy – nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.
  • jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób jej screen – aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisz „Print Screen” (Prt Sc), a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze „Ctrl” i „V”. Pamiętaj, aby zapisać plik!
  • zgłoś sprawę na policję.

Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:

  • nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości
  • pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji

Co u Was słychać? Jak sobie radzicie?

Napiszcie na dzienniku lub na adres: radkowska.zsckrjablon@gmail.com

Czekam na zdjęcie PISANKI.

Pozdrawiam

Urszula Rądkowska