2BT (Tech)Zdalne Lekcje

zajęcia z wychowawcą II BT

07.04.2020.

Temat: Savoir vivre w Internecie.

Savoir-vivre to nic innego jak właściwe zachowanie w określonych miejscach i sytuacjach. Dobre maniery to podstawa, które świadczą o naszym wychowaniu i kulturze osobistej. Są one ważne nie tylko w biznesie, ale także w kontaktach szkolnych i prywatnych.

Savoir-vivre to zbiór dobrych manier i zasad obowiązujących w danej kulturze i szerokości geograficznej. Co ciekawe, to co w jednym kraju może okazać się wskazane i będzie budzić podziw w innym może być wytykane. Warto zatem znać odpowiednią etykietę w danym miejscu, jeśli zależy nam na tym, aby dobrze w nim wypaść. Do niedawna savoir-vivre kojarzył nam się z odpowiednimi manierami przy stole. W ciągu ostatnich lat pojęcie to jednak nabrało wielu innych znaczeń. W dzisiejszych czasach w odniesieniu do różnych kontekstów wyróżniamy między innymi savoir-vivre internetowy,polityczny, czy biznesowy.

Chciałabym dziś zwrócić Waszą uwagę na savoir-vivre internetowy gdyż ostatnio jest to dla nas wszystkich główna, a często jedyna forma komunikacji. W Internecie również obowiązują  określone zasady zachowania. Znane są pod nazwą netykieta.

Z jej zasadami zapoznacie się wykorzystując link:

https://epodreczniki.pl/a/savoir-vivre-w-internecie/DmSKCbonG

Zwróćcie szczególną uwagę na informacje dotyczące zasad obowiązujących w korespondencji elektronicznej i zawsze je stosujcie.

 

Pozdrawiam Was serdecznie życząc Wam i całym Waszym rodzinom spokojnych i mimo wszystko radosnych świąt.

Bądźcie zdrowi – wspierajcie swoich rodziców, dziadków i młodsze rodzeństwo.

 

Do zobaczenia – Katarzyna Nowak