Uncategorized

zajęcia z wychowawcą 1FTR

 

Dzień dobry

Temat na 06.05.2020r.: Choroby cywilizacyjne.

Celem lekcji jest wyjaśnienie i uświadomienie, czym jest choroba cywilizacyjna.

Choroby cywilizacyjne nazywamy chorobami XXI wieku, a ich rozwój idzie w parze z uprzemysłowieniem, rozwojem ekonomicznym, zanieczyszczeniem środowiska i niezdrowym trybem życia. Chorobom tym można jednak zapobiegać, prowadząc profilaktykę i regularnie się badając.

Życie w ciągłym stresie, wdychanie zanieczyszczonego powietrza, niezdrowa dieta, siedzący tryb życia… To jedne z najistotniejszych czynników wpływających na rozwój tak zwanych chorób cywilizacyjnych, do których należą z jednej strony otyłość czy dolegliwości przewodu pokarmowego, z drugiej zaś nowotwory. Jednak „przestawienie się” na zdrowy tryb życia (zmiana diety, rezygnacja z używek, uprawianie sportu) wraz z wyrobieniem sobie nawyku badań profilaktycznych mogą uratować nasze zdrowie.

Do chorób cywilizacyjnych można zaliczyć;
Choroby sercowo-naczyniowe
a) Nadciśnienie tętnicze
b) Stabilna choroba wieńcowa
c) Zawał serca
d) Miażdżyca
2. Choroby układu oddechowego;
a) POChP- przewlekła obturacyjna choroba płuc
3. Otyłość
4. Nowotwory
5. Osteoporoza
6. Choroby przewodu pokarmowego
a) choroba przewodu pokarmowego i dwunastnicy
b) choroba refleksowa przełyku
c) żylaki odbytu
d) biegunka
e) zaparcia
8. Choroby alergiczne
9. Problemy psychologiczne, dewiacje społeczne
a) pracoholizm, alkoholizm, uzależnienie od Internetu
b) anoreksja, bulimia
c) depresja i inne choroby afektywne
d) zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, natręctwa
e) wypalenie zawodowe
10. Choroby zakaźne
a) AIDS
b) Gruźlica

 

Wyróżnia się dwie grupy czynników wywołujących choroby cywilizacyjne: przyczyny pośrednie oraz przyczyny bezpośrednie. Do przyczyn pośrednich zalicza się przede wszystkim industrializację, urbanizację, chemizację rolnictwa, nadmierne zanieczyszczenie środowiska, mechanizację oraz większy poziom hałasu i promieniowania. Nie wywołują one chorób bezpośrednio, lecz składają się na postęp cywilizacyjny, który przyczynia się do zmiany stylu życia przeciętnego człowieka. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie tempo życia znacznie się zwiększa, wymuszając zmianę nawyków i sposobu funkcjonowania w codziennym życiu. Wszystkie te czynniki mają wpływ na powstawanie bezpośrednich źródeł chorób cywilizacyjnych do których zalicza się między innymi brak aktywności fizycznej, prowadzenie siedzącego trybu pracy i życia, spożywanie niezdrowego i schemizowanego pożywienia, stosowanie różnego rodzaju używek, większa podatność na stres związana z przyspieszonym tempem życia, a także brak dostatecznej ilości odpoczynku

Zaleca się wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych by:

 • zmniejszyć ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej serca, udaru, cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów (w tym raka piersi i raka jelita grubego),
 • kontrolować swoją masę ciała – zapobiegać rozwojowi nadwagi i otyłości,
 • zadbać o stan układu kostno-stawowego – zapobiegać osteopenii i osteoporozie,
 • zmniejszyć ryzyko złamań – zapobiegać urazom,
 • poprawić wydolność naszego serca – zapobiegać chorobom układu krążenia,
 • zwiększyć masę mięśniową i poprawić funkcję mięśni szkieletowych – zapobiegać sarkopenii,
 • poprawić funkcje poznawcze,
 • poprawić jakość snu,
 • zmniejszyć odczuwanie stresu i lęku – zapobiegać depresji,
 • zmniejszyć ryzyko nadmiernego wzrostu masy ciała, cukrzycy ciężarnych i depresji poporodowej u kobiet ciężarnych.

Staraj się unikać rozleniwienia w codziennym życiu.  Postaraj się wdrożyć ćwiczenia w swoje życie stosując proste triki:

 • wybieraj schody, zamiast windy;
 • wybieraj spacer lub jazdę rowerem, zamiast jeździć samochodem, czy elektryczną hulajnogą;
 • zamiast siedzieć godzinami przed telewizorem lub ekranem monitora, zaktywizuj się! – pobiegaj lub zaplanuj rowerową przejażdżkę, wyjdź na spacer z ukochanym lub psem, a jeśli masz siłę posprzątaj mieszkanie;
 • znajdź sport/ćwiczenia, które lubisz – nie musisz być wyczynowcem, tylko trenuj na miarę swoich możliwości, niech będzie to dla Ciebie przyjemność i czas, który przeznaczasz tylko dla siebie (dla swojego dobrostanu psychicznego i fizycznego);
 • jeżeli nie lubisz ćwiczyć sam/a, znajdź partnera/erkę, który podzieli Twoją nową pasję;
 • próbuj ćwiczyć przez cały dzień, również w pracy – zrób kilka skłonów, przeciągnij się, przejdź się;

 

Nie masz pewności, czy twoja zwyczajowa dieta jest zdrowa, albo w jakim stopniu odbiega od wzorca zdrowego żywienia? Zapoznaj się z poniższymi twierdzeniami i zastanów się, czy możesz się z nimi zgodzić.

 • Moja codzienna dieta jest zróżnicowana – obfituje w warzywa, owoce, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty), suche nasiona roślin strączkowych (np. groch, soczewicę, fasolę, soję).
 • Jem około 5 porcji warzyw i owoców dziennie (przynajmniej 400 g; w proporcji ¾ warzywa i ¼ owoce).
 • Nie spożywam dziennie więcej niż 12 łyżeczek cukru (czyli 50 g cukru).
 • Nie piję napojów słodzonych, np. coli, napojów owocowych, wody smakowej.
 • Unikam słodyczy, a jako przekąski wybieram orzechy, nasiona i suszone owoce.
 • W mojej diecie nie znajduje się więcej niż 1 łyżeczka soli dziennie (czyli 5 g soli/d).
 • Nie sięgam po żywność gotową, np. mrożoną pizzę i inne dania gotowe.
 • Unikam jedzenia frytek, chipsów i innych słonych przekąsek.
 • W kuchni używam świeżych ziół, by wzbogacić smak potraw i zmniejszyć zawartość dodawanej soli.
 • Codziennie piję co najmniej 1,5 l wody (czyli ok. 8 szklanek).
 • Ograniczam spożycie mięsa czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do maksymalnie 0,5 kg/tygodniowo.
 • Piję 2 szklanki mleka codziennie, albo sięgam po inne produkty mleczne, tj. kefir, jogurt, sery.
 • Staram się jeść regularnie, przynajmniej co 3-4 godziny (czyli około 4-5 posiłków dziennie).

 

Nieprawidłowe żywienie, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków i substancji psychoaktywnych, a także życie w ciągłym stresie i pośpiechu, sprzyja pojawianiu się chorób cywilizacyjnych. Sytuacji nie polepsza znaczne zanieczyszczenie środowiska. W ramach profilaktyki chorób XXI wieku prowadzone są kampanie informacyjne, zachęcające do regularnych badać pozwalających wykryć groźne schorzenie na wczesnym etapie jego powstawania. Należy propagować zdrowy tryb życia, spożywanie świeżych produktów pełnych ważnych elementów odżywczych. Kiedy pacjent zachoruje, musi jak najszybciej podjąć leczenie, co zwiększa jego szanse na całkowity powrót do zdrowia i pokonanie choroby.

Kochani przeczytajcie artykuły na temat chorób cywilizacyjnych:

https://wolnemedia.net/choroby-cywilizacyjne-ciemna-strona-postepu-w-xxi-wieku/

 

https://www.medonet.pl/zdrowie,choroby-cywilizacyjne—przyczyny-i-leczenie,artykul,1735188.html

https://docplayer.pl/5892899-Choroby-cywilizacyjne.html

Pozdrawiam serdecznie

Justyna Hawryluk