Aktualności

Zajęcia praktyczne w Spółdzielni Bekon Plus

Młodzież z klasy II BT – technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczestniczyła w zajęciach praktycznych w Spółdzielni zrzeszającej rolników indywidualnych Bekon Plus.
Spółdzielnia została założona w 2015 i zrzesza piętnastu rolników z Gminy Jabłoń, zajmujących się produkcją i sprzedażą trzody chlewnej.
Jako grupa stali się poważnym partnerem zakładów mięsnych i dzięki temu są w stanie wynegocjować wyższe ceny za tuczniki. Drugim ważnym elementem działania w grupie są zakupy środków do produkcji rolnej. Duże ilości zakupu nawozów czy soi pozwalają wynegocjować atrakcyjne ceny hurtowe.

W 2019 roku członkowie spółdzielni postanowili rozszerzyć swoją działalność o przechowywanie i wspólną sprzedaż zbóż, rzepaku i kukurydzy.
W tym celu, z wykorzystaniem środków własnych i funduszy unijnych powstała nowoczesna baza przechowalnicza w postaci silosów, wydajnej suszarni i czyszczalni. Zintegrowaną całością steruje komputer bez konieczności bezpośredniego nadzoru pracownika.

Bezpieczne magazynowanie ziarna nie byłoby możliwe bez odpowiedniej oceny jego parametrów. Do tego celu służy własne laboratorium o wysokim standardzie.

W ramach naszych zajęć zapoznaliśmy się z całym procesem obróbki ziarna od dostawy poprzez czyszczenie, suszenie, badanie laboratoryjne, aż do silosów magazynowych.
Dziękujemy członkom zarządu Bekon Plus –  Panom Grzegorzowi Kozakowi i Łukaszowi Chwalczukowi za podzielenie się z nami wiedzą i doświadczeniem oraz pokazanie nowoczesnego miejsca, w którym, jak sami żartobliwie podsumowali, dwa lata temu było tylko ściernisko…