Aktualności

Zajęcia praktyczne w Sipmie

Uczniowie klasy II BT uczący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki odbyli zajęcia praktyczne u największego  na lubelszczyźnie producenta maszyn rolniczych.

Sipma powstała w 1990 roku z przekształcenia kilku firm działających w Lublinie, które od ponad półtora wieku zajmowały się produkcją sprzętu dla rolnictwa. Firma przede wszystkim kojarzona jest przez rolników z produkcją pras, od kostkujących po zwijające.

Obecnie oprócz maszyn do linii zielonkowej, produkuje się maszyny do nawożenia, zgniatacze ziarna, rozdrabniacze bel,  wały przegubowo-teleskopowe oraz sieczkarnie do zbioru roślin energetycznych.

Po zapoznaniu się z historią firmy i asortymentami produkcji oglądaliśmy różne linie i gniazda produkcyjne.
Mieliśmy możliwość przyjrzenia się pracy nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie, robotów spawalniczych oraz wycinarce laserowej do obróbki i laserowego cięcia kształtowników. Zapoznaliśmy się też z procesem przygotowania detali do malowania oraz z linią lakierniczą, w której wykorzystuje się malowanie proszkowe. Dowiedzieliśmy się na czym polega obróbka cieplna detali i obejrzeliśmy urządzenie do hartowania indukcyjnego. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali pracę drukarki 3D a także urządzenie do produkcji elementów osłon wałów przegubowo-teleskopowych z tworzyw sztucznych.

Na koniec zajęć obejrzeliśmy ekspozycję najnowszych produktów Sipmy oraz uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące parametrów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych prezentowanych maszyn.

Korzystając z gościnności i ciepłego przyjęcia, zadeklarowaliśmy dalszą współpracę naszej szkoły w organizacji przedsięwzięć mających na celu uatrakcyjnienie kształcenia zawodowego.