AktualnościPraktykiTechnik MechanizacjiUncategorized

Zajęcia praktyczne w fabryce maszyn rolniczych

We wtorek uczniowie klasy 3BT uczący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczestniczyli w zajęciach praktycznych, które odbyły się w fabryce maszyn rolniczych „BATYRA”.

Firma „BATYRA” zlokalizowana jest w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Lublinie. Od wielu lat zajmuje się produkcją i sprzedażą maszyn rolniczych uprawowych. W ofercie firmy znajdują się m.in. brony talerzowe, głębosze i agregaty do uprawy bezorkowej.

Większość komponentów, z których składane są maszyny produkowana jest w przedsiębiorstwie. W tym celu wykorzystywane są nowoczesne automaty CNC do gięcia, toczenia, frezowania i śrutowania materiałów. Następnie elementy są spawane, przy czym część cyklu odbywa się w sposób zrobotyzowany. Przygotowane w taki sposób elementy są malowane proszkowo w specjalnych kabinach lakierniczych, a następnie montowane w jedną całość.

Cały proces jest poprzedzony projektowaniem 3D. Maszyny oraz każdy z jej poszczególnych elementów są indywidualnie zaprojektowane z uwzględnieniem wymaganych norm oraz potrzeb rolników.

Dziękujemy Panu Henrykowi Batyrze za przyjęcie i oprowadzenie nas po zakładzie.

 

Mirosław Dawidiuk, Jakub Gierczuk