Uncategorized

Zajęcia praktyczne prowadzenie przetwórstwa spożywczego 3 MTP

28.04.2020 r.

Temat zajęć: Dobór maszyn i urządzeń do prowadzenia wybranych procesów technologicznych w przemyśle drobiarskim

Czas realizacji: 3 godziny

Celem dzisiejszych zajęć jest poznanie zasad produkcji mięsa drobiowego i jego przetworów.

Na początek przypomnimy rodzaje drobiu oraz skład chemiczny mięsa drobiowego. Następnie proszę zapoznać się z materiałem zamieszczonym w prezentacji zgodnie z zagadnieniami:

  1. Technologia uboju drobiu
  2. Rodzaje przetworów drobiowych
  3. Produkcja mięsa drobiowego
  4. Maszyny i urządzenia w przemyśle drobiarskim

PRZEMYSŁ DROBIARSKI

 Rozwój produkcji mięsa drobiowego jest nierozłącznie związany z ogólnym postępem cywilizacyjnym. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat drobiarstwo uznaje się za jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi produkcji zwierzęcej. Jeszcze w początkach XX. wieku produkcja drobiarska była zajęciem ubocznym, prowadzonym na niewielką skalę. Dziś dzięki wykorzystaniu osiągnięć genetyki, hodowli oraz żywienia osiągnięto ogromny postęp. W Polsce w produkcji mięsa drobiowego wykorzystuje się głównie wysoko produkcyjne mieszańce towarowe kurcząt rzeźnych, utrzymywane w systemie intensywnym, który umożliwia maksymalizację produkcji. Podstawowymi produktami finalnymi branży drobiarskiej w obrocie handlowym są: mięso sprzedawane w postaci tuszek i ich elementów oraz jadalnych podrobów (świeże i mrożone) oraz przetwory drobiowe, stanowiące efekt dalszego przerobu mięsa i podrobów w przetwórniach: wędliny, konserwy, dania kulinarne gotowe do spożycia itp.

Dodatkowe materiały uzupełniające prezentację znajdziecie poniżej.

Produkcja mięsa drobiowego i przetworów

Proponuję również obejrzenie filmu prezentującego zakład przetwórstwa drobiowego.

 

Po przeanalizowaniu materiałów rozwiążcie test i przyślijcie do mnie na adres dorotagajowy@wp.pl

TEST PRZEMYSŁ DROBIARSKI

Dorota Gajowy