Uncategorized

Zajęcia praktyczne – prowadzenie produkcji rolniczej 1CB, 1CG

Dzień dobry

27.05.2020 r.

T: Planowanie zespołów zabiegów uprawowych. Całokształt uprawy roli pod różne rośliny uprawowe – układanie harmonogramów.

Celem zajęć jest określić wymagania agrotechniczne poszczególnych gatunków roślin w zakresie uprawy i doprawiania roli.

Na początek przypomnimy sobie zasady bhp przy planowaniu zabiegów agrotechnicznych uprawy roli.

  1. Zasady bhp.

Proponuję obejrzeć filmiki, to przypomni Wam o zachowaniu zasad bezpieczeństwa przy wykonywaniu czynności związanych z zabiegami agrotechnicznymi.

https://www.youtube.com/watch?v=zdPbF-vcuts

http://www.bhpwrolnictwie.pl/html/bezpieczenstwo_stosowania_srod_video.html

  1. Uprawa łubinu żółtego.

Wymagania glebowe: Łubin żółty ma niskie wymagania glebowe, udaje się na glebach kompleksu żytniego, nie lubi jednak gleb podmokłych. Łubiny powinno uprawiać się w odstępach 4-5 letnich.

Siew: Siew powinien nastąpić jak najwcześniej wiosną (marzec) do gleby zaoranej jesienią, a na wiosnę odpowiednio przygotowaną do siewu na głębokość 3-4 cm o rozstawie rzędów 15-20 cm z obsadą roślin 80-90 roślin/m2 (120-130 kg/ha). Podczas uprawy łubinu po długiej przerwie nasiona należy zaszczepić Nitraginą oraz zaprawić zaprawą grzybobójczą.

Nawożenie: Nawożenie najlepiej wykonać przed orką zimową w dawce 50-70 P2O5 kg/ha oraz 80-100 K2O kg/ha.

Ochrona łubinu:  Zwalczanie chwastów powinno zostać wykonane po siewie np. środkiem Afalon. Po wschodach można dodatkowo zastosować środek Goltix. Ochronę przeciwko antraknozie powinno stosować się gdy rośliny mają wysokość ok. 10 cm. W przypadku ciepłego i wilgotnego maja/czerwca oprysk należy powtórzyć.

Zbiór: Zbiór powinien zostać dokonany gdy strąki są bardzo suche. Nierównomiernie zasychające rośliny można potraktować zabiegiem desykacyjnym. Omłotu należy dokonać przy bardzo dużych obrotach bębna i dociśniętym klepisku.

Uprawa łubinu żółtego została opracowana wg zaleceń Poznańskiej Hodowli Roślin.

 

  1. Zasady wykonywania zabiegów uprawowych.

Zachęcam do przypomnienia sobie zasad wykonywania zabiegów uprawowych. Podaję linki, które Wam w tym pomogą:

 

 

 

 

W oparciu o podany materiał proszę uzupełnić tabelkę dotycząca harmonogramu prac związanych z uprawą łubinu żółtego od przygotowania gleby do  zbioru. Tabelka wraz z instrukcją znajduje się w załączniku 1.

Zał.1 1 CB,CG Lubin ż. 27.05. 2020r.

W razie pytań proszę o kontakt na adres martagierej@wp.pl

 

Uzupełnioną tabelkę proszę wysłać do 03.06. 2020 r.

 

Miłej pracy!

M. Marecka- Gierej