Uncategorized

Zajęcia praktyczne – procesy technologiczne w gastronomii. II PT

21.04.2020r

Dzień dobry

Temat : Sporządzanie ciast piernikowych- toruńskie pierniki

Zagadnienia do tematu:

  1. Historia pierników toruńskich – Toruńskie pierniki (Thorner Lebkuchen, Thorner Honigkuchen) – tradycyjny wypiek toruński, wyrabiany przez piekarzy od około 700 lat..

Ciasto wyrabia się ręcznie z mąki, wody, mleka, miodu i przypraw w odpowiednich proporcjach. Następnie wypieka się je w piecu w ściśle określonej temperaturze. Przez stulecia piekarze z innych miast próbowali podrabiać toruńskie pierniki, ale im się to nie udawało.

Marka „Toruńskie Pierniki” znajduje się na 19. miejscu w Polsce pod względem rozpoznawalności u konsumenta, wliczając w to wszystkie marki wszystkich branż.

Legenda mówi o Katarzynce, córce toruńskiego młynarza, która miała przygotować wyśmienite przysmaki na przyjazd króla do Torunia. Pszczoły podpowiedziały jej dołożenie miodu do chleba i ciast. Wypieki udały się znakomicie, a król zaczął odtąd sławić toruńskie pierniki w całej Europie[8].

Do dziś niektóre pierniki nazywane są katarzynkami.

 

  1. Produkcja toruńskich pierników https://prawy.pl/104721-wideo-zdradzamy-sekrety-torunskich-piernikow/.
  2. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, to wciąż działająca XVI-wieczna piernikarnia. Takie muzeum to miejsce intrygujące i magiczne, wypełnione historią Torunia i pachnące słynnymi piernikami. Odwiedzająca je młodzież ma możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie tradycyjnego wypieku pierników pod okiem samego mistrza i zamieszkującej Toruń wiedzmy. Współuczestnictwo w procesie przyrządzania ciasta przynosi wszystkim wiele radości, a jednocześnie daje możliwość zdobycia wiedzy na temat pracy w średniowiecznym warsztacie rzemieślniczym. Ci, którzy wyróżniają się zaangażowaniem w wypiekaniu pierników, mają możliwość otrzymania tytułu honorowego czeladnika piernikarstwa. A co za tym idzie uprawnienia do wypiekania pierników w domu.

https://www.youtube.com/watch?v=-FBo1K2sBuU

 

  1. W zeszycie do zajęć zapisz temat i wybraną przez siebie recepturę na pierniczki.

Zdjęcie receptury prześlij do dnia 20.04.2020 na moją pocztę jolantazajac66@wp.pl .

Jestem do waszej dyspozycji.

Korzystając z zasobów internetu lub swoich talentów i wyobraźni , wyszukaj lub ułóż przysłowie o toruńskich piernikach lub  wierszyk. Może to być również inna praca np. krzyżówka, gdzie rozwiązaniem będzie  słowo piernik.

Pracę należy przysłać na moją pocztę jolantazajac66@wp.pl  lub e-dziennik do 25.04.2020r.

 

Pozdrawiam i życzę miłej pracy

Jolanta Zając