Uncategorized

Zajęcia praktyczne- procesy technologiczne w gastronomii – II PT

06.05.2020 r.

Witam !!!

Temat zajęć: Sporządzanie ciast półfrancuskich

Celem zajęć jest doskonalenie techniki sporządzania wyrobów z ciasta półfrancuskiego.

Dzisiaj proponuję sporządzenie ciastek z ciasta półfrancuskiego śmietanowego.

Ciasto półfrancuskie śmietanowe sporządza się techniką ciasta kruchego.

Z ciasta półfrancuskiego produkuje się ciastka i rogaliki.

Receptura i sposób wykonania znajdują się poniżej.

CIASTECZKA PÓŁFRANCUSKIE to pyszne ciasteczka, które swoją strukturą przypominają ciasto francuskie, a smakiem dorównują najlepszym ciastkom maślanym 🙂

Składniki :

  • 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 200 g zimnego masła/ margaryny
  • 2 żółtka
  • 2-3 łyżki gęstej śmietany 18%

Dodatkowo

  • białko, cukier do posypania ciastek – biały lub brązowy

CIASTECZKA PÓŁFRANCUSKIE – sposób wykonania

Mąkę wsypać do miski, dodać pokrojone na małe kawałki masło, żółtka, śmietanę i zagnieść gładkie ciasto. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na ok. 2 godziny (ciasto musi być dobrze schłodzone). Schłodzone ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę i rozwałkować na placek o grubości ok. 4 mm. Foremką (moja ma średnicę 5,5 cm) wycinać ciasteczka. Wycięte ciasteczka posmarować białkiem (białko w miseczce rozkłócić widelcem i nakładać na ciastka pędzelkiem lub je lekko w nim zanurzać), obtoczyć w cukrze (z jednej strony) i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (cukrem do góry). Skrawki ciasta ponownie zagnieść, jeżeli ciasta bardzo się ociepli najlepiej jest je ponownie schłodzić, a następnie rozwałkować i wycinać ciasteczka. Blachę z ciasteczkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec 10-12 min. Upieczone ciasteczka studzić na kratce. Smacznego!                                                                                                                                                                                      Zachęcam do skorzystania z adresu: https://idealneciasta.com/ciasteczka-polfrancuskie/

Zdjęcia przesyłamy na znany wam adres: jolantazajac66@wo.pl  w terminie do 14.05.2020

Pozdrawiam Jolanta Zając