Uncategorized

Zajęcia praktyczne – procesy technologiczne 2 PT

Witam !

03.04.2020r.

Temat: Sporządzanie ciast biszkoptowo- tłuszczowe – sękacz

Sękacz to ciasto, którego składniki odpowiadają podstawowym składnikom ciast biszkoptowo- tłuszczowych. Sposób wykonania jest charakterystyczny i wymaga specjalnego sprzętu. ale możemy je też wykonać w domu i delektować się swoim wyrobem.

Nasze zadania na dzisiaj to:

  1. Zapisanie tematu w zeszycie przedmiotowym

Sękacz (dziad, bankuch, kołacz; lit. šakotisniem. BaumkuchenPrügelkrapfenfr. gâteau à la broche, ciasto z rożna) – wypiek cukierniczy z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, pieczonego nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie drewnianego wałka lub wydłużonego stożka. Wywodzi się z kuchni niemieckiej, jednak dokładne jego pochodzenie jest niejasne. Obecnie regionalna specjalność w Niemczech (góry Harz i Saksonia-Anhalt), Szwajcarii, Francji, Rumunii, Węgrzech, Litwie, Szwecji, a w Polsce na Kaszubach[1]Suwalszczyźnie i województwie podlaskim. Gotowy sękacz jest podobny do ściętego pnia drzewa z sękami. W wyniku polewania rożna kolejnymi warstwami ciasta w przekroju sękacza widoczne są grubsze warstwy jasnego ciasta przedzielone ciemnymi warstewkami ciasta spieczonego, co przypomina słoje roczne w pniu drzewa. Spływający w trakcie pieczenia nadmiar ciasta tworzy zastygające sople, które w ostatecznym efekcie naśladują sęki. Gotowy sękacz może być pokryty lukrem lub czekoladą.

  1. Obejrzenie filmu o produkcji sękacza – https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=video&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjC14T-r8roAhWIM-wKHTxfAVcQtwIIJzAA&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D_INanG8JcoA&usg=AOvVaw2aV2UVTrD7pZNNNc-7aPxm
  2. Zachęcam też do obejrzenia grafiki wpisując hasło sękacz w wyszukiwarce.
  3. Produkcja sękacza metodą domową – w formie keksówce. ( Jest trwałe , można upiec kilka dni wcześniej. )

Składniki :

5 jaj , 20 dkg margaryny lub masła, 20 dkg cukru pudru, 20 dkg mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenie, sok z ½ cytryny , zapach waniliowy lub śmietankowy – ok 1 łyżeczki.

Sposób wykonania: miękkie masło lub margarynę utrzeć mikserem, dodać cukier puder dalej ucierając. Do masy tłuszczowo jajecznej dodajemy po 1 żółtku cały czas ucierając. Następnie dodajemy stopniowo przesianą mąkę połączoną z proszkiem do pieczenia. Białka ubijamy na pianę. Łączymy wszystkie składniki delikatnie mieszając, dodajemy aromat i sok z cytryny.

Pieczenie: Do wyłożonej papierem formy wlewamy 4-5 łyżek ciasta rozsmarowujemy w blaszce i pieczemy do zrumienienia w temperaturze ok . 180 C. następnie smarujemy kolejną warstwę ciasta, i znowu zapiekamy. Czynność powtarzamy do momentu do wyczerpania ciasta. Gotowe ciasto wyjmujemy z blaszki, po ostudzeniu można polać polewą.

Zachęcam do wykonania, o ile dostępne są składniki .

Pytania proszę kierować na dziennik lub pocztę elektroniczną jolantazajac66@wp.pl

Pozdrawiam

Jolanta Zając