AktualnościUncategorizedWycieczki

Wycieczka do Włodawy na Festiwal Trzech Kultur

23 września młodzież ZSCKR w Jabłoniu uczestniczyła w Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, w ramach którego odbywały się różne spotkania, warsztaty, spektakle, animacje, wystawy i piękne koncerty. Podczas festiwalu można było poczuć ten niezwykły klimat i zapoznać się z kulturą i tradycją pogranicza, gdzie stykają się prawosławie, judaizm i katolicyzm. Przy Muzeum – Zespole Synagogalnym we Włodawie, cerkwi prawosławnej p.w. Narodzenia NMP oraz w kościele św. Ludwika, gdzie odbywały się festiwalowe wydarzenia, przewijało się mnóstwo osób.

Uczniowie naszej szkoły obejrzeli film dokumentalny pt. „Szklane negatywy”, który przedstawił żydowską społeczność żyjącą w Lublinie prawie 100 lat temu. Następnie uczestniczyli w wirtualnym „Szabat Szalom” i wspólnie z Martyną Wojciechowską odbyli wirtualny spacer po Jerozolimie. Uczestnicy wycieczki wzięli również udział w warsztatach wycinanki żydowskiej oraz zapoznali się z wystawami plenerowymi „Moda w przedwojennej Włodawie” i „Domy, których już nie ma”. Dopełnieniem wycieczki okazał się jarmark festiwalowy, na którym można było znaleźć rękodzieła, pamiątki czy wyborne regionalne przysmaki.

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie to nie tylko znakomici artyści, jarmark czy przeróżne warsztaty i prelekcje. To była też okazja do spotkań i rozmów z niezwykle interesującymi ludźmi.

Małgorzata Semeniuk i Joanna Michaluk