Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. IV RTM

22.04.2020

Temat: Stałe fragmenty gry. Rzut rożny, pośredni – doskonalenie

Dzień dobry,

Na dzisiejszej lekcji zdalnej zajmiemy się doskonaleniem stałych fragmentów gry jakimi są: rzut rożny oraz rzut wolny pośredni. Stałe fragmenty gry są bardzo istotnym elementem gry. Odpowiednie taktyczne ich wykorzystanie przyczynia się do zaskoczenia przeciwnika, umożliwia wykonanie celnego strzału na bramkę lub rozegranie akcji mogącej zakończyć się strzałem na bramkę.

Dla przypomnienia rzut rożny w piłce nożnej wykonywany jest poprzez wykop piłki z narożnika boiska. Rzut wolny pośredni natomiast

Rzut wolny jest wznowieniem gry, przy którym nie zawodnik nie może wykonać bezpośredniego strzału na bramkę. Bramka może być zdobyta jedynie wtedy, gdy piłka przed wpadnięciem do niej miała kontakt z drugim zawodnikiem.

Rzut wolny pośredni jest przyznawany gdy:

– bramkarz przetrzymuje piłkę w dłoniach dłużej niż 6 sekund,

– bramkarz po wypuszczeniu piłki z rąk złapie ją ponownie, a piłka w tym czasie nie miała kontaktu z innym graczem,

– bramkarz dotknie piłki rękoma we własnym polu karnym po otrzymaniu jej bezpośrednio z wrzutu od zawodnika ze swojej drużyny.

 

Jak wiadomo drużyna może znaleźć się w sytuacji ofensywnej, jak i defensywnej. W zależności od tego, jaka następuje sytuacja, wymaga innej interwencji od drużyny. W przypadku ataku przy rzucie rożnym, jak i wolnym zadaniem drużyny jest takie rozegranie piłki poprzez odpowiednie podanie/dośrodkowanie, aby sytuacja zakończyła się strzałem na bramkę. W sytuacji obrony rzutu wolnego/rożnego przeciwnika drużyna ma za zadanie uniemożliwić wykonanie strzału na bramkę przeciwnikom poprzez wybicie piłki, zablokowanie akcji poprzez przejęcie piłki i wykonanie szybkiego kontrataku.

Przykład ćwiczenia obrony rzutu rożnego:

https://www.youtube.com/watch?v=xBBTQJYQj5Y

Przykład ćwiczenia ataku z rzutu rożnego:

https://www.youtube.com/watch?v=65FA25WPceQ

https://www.youtube.com/watch?v=1B_7JxGsK7Y – strzały bezpośrednie na bramkę z rzutu rożnego

https://www.youtube.com/watch?v=eHEJL8yOmr8 – materiał przedstawiający rzuty wolne

W razie pytań proszę pisać do mnie przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek