Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. IV FTP

21.04.2020

 

Temat: Doskonalenie przyjęcia piłki na klatkę piersiową i głowę

 

Dzień dobry,

Na dzisiejszej lekcji przypomnimy sobie technikę przyjęcia piłki na klatkę piersiową oraz głowę. Zapoznacie się również z przykładowymi ćwiczeniami doskonalącymi te elementy.

Przyjęcie piłki na klatkę piersiową stosujemy, gdy chcemy przyjąć górną piłkę lecącą z dużą siłą. Wykonujemy je w sytuacji, gdy trudne jest przyjęcie piłki nogą. Sprawne przyjęcie piłki klatką piersiową, sprowadzenie ją na ziemię oraz celne i szybkie podanie potrafi znacznie przyczynić się do sukcesu całej akcji meczowej.

Podczas przyjęcia piłki ciężar ciała spoczywa na obu nogach. Kolana są lekko ugięte. Klatka piersiowa lekko wysunięta w przód, ramiona cofnięte. W momencie zetknięcia piłki, klatka piersiowa cofa się amortyzując siłę uderzenia.

Kilka ćwiczeń doskonalących element:

https://www.youtube.com/watch?list=PLuuK-Mi0smfwgJeAnwjFf0oEgdCbtdREy&v=jyLe2MBo7Vg

 

Przyjęcie piłki głową stosuje się przy opanowaniu górnych piłek. Wyróżniamy odbicie głową w miejscu lub w wyskoku. Przy przyjęciu piłki w miejscu ciężar ciała jest rozmieszczony na obu ugiętych w kolanach nogach. W momencie przyjęcia piłki następuje wspięcie na palcach i wyprost tułowia, ręce ugięte w łokciach, odchylenie tułowia do tyłu, ugięcie kolan. Po kontakcie z powierzchnią czoła piłka upada przed zawodnikiem. Przy przyjęciu z wyskoku bardzo ważne jest zgranie odbicia z położeniem piłki – kontakt z piłką powinien nastąpić w momencie, gdy ciało zawodnika jest w najwyższym punkcie wyskoku.

Ćwiczenia doskonalące:

https://www.youtube.com/watch?v=N1SSYAbalN8

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek