Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. IPT

17.04.2020

Temat: Zasady ergonomicznej organizacji stanowiska pracy i nauki

Ergonomia miejsca pracy to zapewnienie warunków dostosowanych do możliwości psychofizycznych pracownika (ucznia). Samo pozostawanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin stwarza zagrożenie dla zdrowia. Jakich zasad przestrzegać, aby zapobiegać występowaniu chorób zawodowych?

Proponuję 7 zasad ergonomii:

  1. Narzędzia i stanowisko pracy dostosowane do możliwości ucznia.Przyjmowanie naturalnej postawy w trakcie wielogodzinnej pracy przed komputerem chroni nas przed zwyrodnieniami, kurczami oraz innymi, równie nieprzyjemnymi dolegliwościami. Nasze stanowisko pracy powinno składać się m.in. z:

– wygodnego krzesła,

– obszernego biurka zapewniającego właściwe podparcie dla nadgarstków,

– podnóżka stanowiącego ochronę dla kolan,

– odpowiedniego oświetlenia zmniejszającego obciążenie oczu.

Pokój, w którym pracujemy, musi mieć powierzchnię co najmniej13m kwadratowych.

  1. Analizowanie warunków pracy

Stworzenie stanowiska pracy dostosowanego do możliwości psychofizycznych ucznia to jeszcze nie wszystko. Pamiętajmy o ciągłym analizowaniu i modyfikowaniu istniejących warunków. Przykładowo temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza.

  1. Ciężka praca nie zawsze jest efektywna

Przestrzeganie zasad ergonomii ma na celu zwiększenie efektywności działań podejmowanych przez ucznia. Pracujmy tak, by realizować zadania zawodowe jak najmniejszym nakładem sił. Przechowujmy w zasięgu ręki to, co jest nam potrzebne i starajmy się stosować metody i narzędzia, które nas odciążają.

  1. Minimalizowanie zmęczenia

Zmęczenie sprawia, że pracujemy wolniej i zaczynamy popełniać błędy. Szukajmy efektywniejszych metod działania. Czynnikiem, który męczy pracownika, jest np. niewłaściwe oświetlenie w miejscu pracy. Poinformujmy przełożonego, jeśli światło jest zbyt mocne lub za słabe.

 

  1. Redukcja stresu

Długotrwały i silny stres wpływa destrukcyjnie na organizm. Można zredukować jego poziom np. poprzez wyciszenie stanowiska pracy. Izolację akustyczną zapewniają specjalne ekrany. Dzięki nim praca w biurze typu „open space” staje się mniej uciążliwa.

  1. Tempo i rodzaj pracy dostosowane do predyspozycji pracownika

Narzucając tempo pracy, pracodawca powinien brać pod uwagę możliwości zatrudnionego. Niektórym jak np. kobieta w ciąży nie może wykonywać określonych zadań. Zatrudniający jest zobowiązany do przeniesienia takiej pracownicy na inne stanowisko, jeśli lekarz uzna, że wykonywane przez nią obowiązki mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jej zdrowie.

  1. Przerwy

Im więcej czasu poświęcamy jednorazowo na daną czynność, tym nasza efektywność jest mniejsza. Dlatego konieczne jest robienie przerw. Po każdej godzinie pracy przy komputerze starajmy się poświęcić 5 minut na odpoczynek.

Dobrym pomysłem jest wykonywanie ćwiczeń rozluźniających i rozciągających, które przesłane były podczas pierwszych zdalnych lekcji.

Pozdrawiam

Tomasz Jaroszkiewicz