Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. IP4

07.04.2020

Temat: Gry i zabawy doskonalące kozłowanie w miejscu w ruchu z omijaniem przeszkód.

Dzień dobry,

W ramach zdalnej lekcji wychowania fizycznego zapoznajcie się z materiałem filmowym podanym poniżej. Znajdują się w nim ćwiczenia doskonalące kozłowanie, były już rzuty, a tak naprawdę kontrola nad piłką pozwala swobodnie czuć się na boisku i manewrować przy przeciwniku oraz pod koszem.

Kozłowanie jest elementem technicznym, który niewątpliwie ułatwia poruszanie się po boisku. Należy zwrócić uwagę, aby uczniowie nie nadużywali go w czasie gry, gdyż wiąże się to z opóźnieniem przeprowadzania akcji ofensywnych.

Rodzaje kozłowania wyróżniamy?

-niskie

Kozłowanie niskie stosujemy we wszystkich przypadkach, gdy znajdujemy się pod kontrolą obrońcy i w bezpośrednim z nim kontakcie. Przy kozłowaniu niskim piłka nie powinna się odbijać od podłoża wyżej niż do wysokości kolan.

-wysokie

Stosujemy, gdy mamy przed sobą wolną przestrzeń i jak najszybciej pragniemy zbliżyć się do kosza.

Prawidłowe kozłowanie zależy również od właściwej pracy nóg, siły rąk, koordynacji ruchowej, prawidłowej oceny odległości od przeciwnika oraz tzw. czucia piłki. Każdy zawodnik kozłuje piłkę tak, jak mu jest najwygodniej oraz tak szybko, jak na to pozwala jego szybkość.

Jaka jest technika kozłowania piłki?

– nie patrzymy na piłkę,

– trzymamy głowę wysoko, tak abyśmy widzieli pozostałych zawodników na boisku,

– używając palców i nadgarstka, pchamy piłkę w dół, lekko przed siebie,

– palce i nadgarstki poruszają się miękko w górę i w dół razem z piłką,

– piłka nie wchodzi w kontakt z całą dłonią,

– zginamy kolana i utrzymujemy ciało nad piłką, żeby ochronić ją przed przeciwnikami,

– kozłujemy piłkę ręką, która jest bardziej oddalona od przeciwnika,

– kozłujemy piłkę z boku ciała, a nie przed sobą.

Jakie są najczęstsze błędy podczas kozłowania?

  • usztywnienie ręki kozłującej
  • głowa opuszczona w dół
  • uderzenie piłki zamiast pchania piłki
  • kozłowanie piłki ręką bliższą od przeciwnika

Od czego zaczynamy naukę kozłowania?

  1. Pokaz i objaśnienie
  2. Ćwiczenia oswajające z piłką
  3. Kozłowanie piłki w miejscu, marszu i biegu
  4. Kozłowania piłki ze zmianą tempa i kierunku kozłowania
  5. Kozłowanie przy asyście przeciwnika.

Link do filmiku

https://www.youtube.com/watch?v=Qy1lb6FPAog

Pozdrawiam.

TJ