Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. IP4

28.04.2020

Dzień dobry.

Temat: Rozgrywanie piłki na trzy odbicia.

Proszę o zapoznanie się z poniższymi ćwiczeniami doskonalącymi przyjęcie, rozegranie, atak oraz zagrywkę. Zwróćcie uwagę na takie elementy jak: poruszanie się zawodnika, ułożenie rąk, pracę nóg, pozycję w stosunku do rozgrywającego.

https://www.youtube.com/watch?v=Ti0LAIlRQcc  https://www.youtube.com/watch?v=WwYA945Dw5M  https://www.youtube.com/watch?v=I4mqFQc6GgE

Krótkie usystematyzowanie wiedzy na temat siatkówki. Proszę o odpowiedź na poniższe pytania. Wyłącznie same odpowiedzi (proszę o wybranie poprawnych odpowiedzi umieszczonych w nawiasach) przesyłajcie poprzez dziennik elektroniczny. Otrzymane odpowiedzi będą ocenione.

1.    Ilu zawodników jednej drużyny przebywa na boisku?(5, 6, 7, 8)
2.    Jeśli jedna drużyna w pierwszym secie zdobyła 25 punktów, to ile musi zdobyć ich druga drużyna, by tego seta wygrać?(26, 27, 28, 25)
3.    Ilu zmian może dokonać trener w jednym secie?(trzech, sześciu, dowolną ilość, jedną)
4.    Czego nie może robić libero?(atakować, bronić, blokować, zagrywać)
5.    Jaki zawodnik gra po przekątnej z rozgrywającym?(przyjmujący, środkowy, libero, atakujący)
6.    Ile odbić po swojej stronie siatki może jednorazowo wykonać jedna drużyna?(2, 3, 4, 5)
7.    Czy libero może być kapitanem?(tak, nie, tylko wtedy gdy, pierwszy kapitan dozna kontuzji)
8.    Gdy podczas serwisu piłka dotknie górnej krawędzi siatki, a następnie opadnie na połowę przeciwnika, to: (net – powtarza się serwis bez konsekwencji, punkt dostaje drużyna zagrywająca, punkt dostaje drużyna przyjmująca, powtarza się serwis, ale drugi net to już punkt dla rywala)
9.    Co się dzieje, gdy zawodnik zobaczy żółtą kartkę?(nic – kolejna żółta kartka wyklucza go z gry, nic – kolejna żółta kartka to punkt dla rywali, rywale otrzymują punkt, siatkarz musi zejść na trzy akcje z boiska)
10. Co się dzieje, gdy siatkarz zobaczy czerwoną kartkę?(kończy mecz, musi zejść do szatni, nie może zagrać do końca seta, ale w następnym jest już na boisku, drużyna przeciwna zdobywa punkt, drużyna przeciwna zdobywa dwa punkty)
11. Dlaczego libero ma inną koszulkę?(bo jest najniższy, bo jest kapitanem, żeby nikt nie miał wątpliwości, kto pełni tę funkcję na boisku)
12. Gdy trener dokonuje klasycznej „podwójnej zmiany”, to…( a)schodzi dwóch środkowych, wchodzi dwóch atakujących, b) schodzi dwóch przyjmujących, wchodzi dwóch atakujących, c)  atakujący wchodzi za rozgrywającego do I linii, d) schodzi libero i jeden środkowy, wchodzi drugi rozgrywający i drugi środkowy)
13. Kiedyś w siatkówkę grało się do…(20, 15, 17, 21 punktów)
14. Na jakiej wysokości zawieszona jest siatka w meczach mężczyzn?(2,53; 2,34; 2,24; 2,43)
15. Jakie wymiary ma całe boisko do siatkówki?(7×18; 8×18; 8×16; 9×18)

Pozdrawiam

Tomasz Jaroszkiewicz