Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. IP4

17.06.2020

Temat: Kształtowanie skoczności w obwodzie ćwiczebnym.

Dzień dobry,

Dzisiejsze zdalne lekcje poświęcone będą wielobojom skocznościowym. Przy wykonywaniu ćwiczeń skocznościowych aktywizujemy tzw. włókna mięśniowe szybkokurczliwe. Aktywizacja ich sprawia, że moc uwalniana przez nogi podczas odbicia jest większa. Trening skoczności ma zastosowanie w większości dyscyplin sportowych. Pozwala on nie tylko na zwiększenie wysokości czy odległości skoku, ale np. w bieganiu wspomaga odpowiednią płynność, dynamikę oraz długość kroku biegowego. Oczywiście dzięki treningom plyometrycznym wzmacniamy również mięśnie praktycznie całego ciała, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Pamiętajcie, z uwagi na to, że ćwiczenia skocznościowe są ćwiczeniami bardzo dynamicznymi przed wykonywaniem ich należy wykonać dokładną rozgrzewkę, aby nie narażać naszych mięśni i ścięgien na naderwania czy zerwania.

Ćwiczenia skocznościowe:

– Skok równoważny – wyskok obunóż w górę, w przód lub w bok z lądowaniem na śródstopiach obu nóg. Kolejny skok wykonujemy z miejsca, w którym wylądowaliśmy

– Wyskoki z jednej nogi – stojąc na prawej nodze wykonujemy wyskok w przód lądując na lewej, z lewej odbijamy się w bok na prawą, z prawej w bok na lewą itd.

– Wyskoki skip A w miejscu – poruszamy się w miejscu unosząc wysoko kolana

– Skok w dal z miejsca – Uginamy nogi, wykonujemy silny zamach i staramy się skoczyć na jak najdalszą odległość. Wykonujemy kilka skoków po sobie

– Wieloskoki – z kilku kroków truchtu wykonujemy kilka skoków w przód odbijając się z jednej nogi, lądując na drugiej

– Wieloskoki z odbiciem i lądowaniem na tej samej nodze

– Ćwiczenia ze skakanką

– Wyskoki obunóż przeskakując przez niskie płotki

– Naskok na kilka elementów skrzyni

Trening plyometryczny:
https://www.youtube.com/watch?v=3SWPy3fRHmk

Pozdrawiam.

Tomasz Jaroszkiewicz