Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. IP4

12.05.2020

Temat: Gry i zabawy kształtujące wytrzymałość. Marszobieg terenowy.

Dzień dobry,

Marszobieg terenowy proszę zorganizować w ten sposób, aby wpleść między rozgrzewkę(gry i zabawy kształtujące wytrzymałość wg inwencji twórczej uczniów), a ćwiczenia uspokajające Test Coopera jako kontrolę wydolności fizycznej. Przebiegnięty dystans proszę przesłać na dziennik elektroniczny do oceny cząstkowej.

Test Coopera to jedna z prób wysiłkowych, która pomoże Wam określić swoją formę!

 Test Coopera (czyt. test Kupera).

Próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu?

Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.
Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.
Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Tabele Test Coopera.

Proszę wyszukać w sieci odpowiedni dystans do przebiegnięcia adekwatny do wieku.

Pozdrawiam

Tomasz Jaroszkiewicz