Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. III FT

30.03.2020

 

Temat: Polonez – krok podstawowy.

Dzień dobry

tematem obu kolejnych zajęć jest POLONEZ – taniec narodowy, który swą nazwę zaczerpnął od francuskiego słowa „polonaise” czyli polski. Taniec dość popularny wśród rodów szlacheckich, często tańczony na dworach europejskich.

Pierwsze wzmianki o tańcu chodzonym – nazywanym ze względu na charakter dostojnego chodzenia – pochodzą z II połowy XVI wieku, gdzie towarzyszył dworzanom magnackim i co ciekawsze tańczony był jeszcze wtedy w parach niemieszanych.
W XIX wieku Polonez stracił swą chwilę sławy, szlachta wykorzystywała jedynie najbardziej znane figury w czasie rozpoczęcia balu. Od tamtych czasów po chwile obecną Polonez postrzegany jest jako symbol narodowy.
Pierwszy szczegółowy opis kroków Poloneza pochodzi z roku 1755

Charakterystykę tańca, kroki oraz filmik przedstawiający kroki są w załączniku,  wyślę Wam go również przez e-dziennik

W razie pytań, proszę pisać do mnie przez e-dziennik

30.03.2020 WF III FT – plik PDF do pobrania

 

Pozdrawiam

Artur Paterek