Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. III FT

17.06.2020

Temat:

 

Dzień dobry,

Na dzisiejszej lekcji przypomnimy jak powinien wyglądać zagrywka oraz odbiór zagrywki w piłce siatkowej oraz poznacie kilka ćwiczeń doskonalących te elementy. Prawidłowe przyjęcie zagrywki ma niebagatelny wpływ na dalszy rozwój akcji meczowej. Zawodnik odbierający musi cechować się niemalże nieskazitelną techniką odbicia oraz przyjęcia, aby posłać piłkę precyzyjnie do rozgrywającego.

Po pierwsze zawodnik odbierający musi ocenić tor lotu piłki – od tego zależy, której techniki odbicia użyje do jej odbioru – górnej czy dolnej. Podczas przyjęcia sposobem dolnym – używanego zazwyczaj do odbioru mocnej zagrywki lub silnego ataku zawodnik przyjmuje pozycję w rozkroku, nogi ma ugięte, tułów lekko pochylony do tyłu. Pozycja musi być lekko „niestabilna” aby zapewnić możliwość jak najszybszego ruszenia zawodnika do piłki. Ramiona w momencie odbicia piłki ułożone są w tzw. „dyszel”. Powierzchnią odbicia są wewnętrzne strony przedramion. Po prawidłowym odbiorze piłki z zagrywki czy ataku, piłka powinna być skierowana do rozgrywającego, tak aby umożliwić mu bezbłędne rozegranie kolejnej piłki.

 

Filmiki przedstawiające technikę i ćwiczenia odbioru piłki:

https://www.youtube.com/watch?v=9ELuJekDurU

https://www.youtube.com/watch?v=0JqjVE2VQjo

 

Technikę zagrywki poznaliście na poprzednich lekcjach. Warto doskonalić tą technikę ponieważ jak wiecie zagrywka w siatkówce spełnia bardzo ważną rolę. Dzięki zagrywce nie tylko wprowadzamy piłkę do gry, ale również możemy od razu zdobyć punkt – co nazywamy wówczas asem serwisowym. Zagrywka dolna jest najłatwiejszym sposobem zagrywki. Tak zagrana piłka zazwyczaj leci wyżej oraz wolniej nad siatką w porównaniu  np. z zagrywką tenisową. Podczas doskonalenia tego elementu ważne jest aby pilnować trajektorii lotu piłki – powinna być możliwie nisko nad siatką oraz kierunku lotu piłki.

Poniżej znajduje się materiał filmowy ukazujący ćwiczenia doskonalące podany element:

https://www.youtube.com/watch?v=SAcdrVcS_Lo

 

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek