Wychowanie fizyczne kl. III CB

11.05.2020

Temat: Siatkówka plażowa – przepisy gry sędziowanie

Dzień dobry,

Na dzisiejszej lekcji zapoznacie się z przepisami oraz sędziowaniem sportu jakim jest siatkówka plażowa.

Siatkówka plażowa w skrócie jest odmianą siatkówki rozgrywaną na piasku. Boisko jest mniejsze niż w tradycyjnej siatkówce – ma ono wymiary 16x8m. Wymiary boiska wyznacza taśma. Mecze powinny być rozgrywane także specjalną piłką. Z innego materiału niż ta używana w tradycyjnej siatkówce. Ciśnienie wewnątrz piłki również jest trochę niższe.

Drużyny w siatkówce plażowej składają się z dwóch zawodników. Zawodnicy mogą ustawiać się w dowolny sposób na boisku – nie występuje błąd rotacji. Sety rozgrywane są do 21 punktów. W przypadku wyniku 21:21 aby wygrać, drużyna musi mieć 2 punkty przewagi. Jeśli drużyna zdobędzie w secie 7 kolejnych punktów następuje zmiana stron boiska i gra toczy się dalej.

Piłkę można odbić każdą częścią ciała. Drużyna ma prawo do 3 odbić. Dotknięcie piłki w bloku liczone jest jako pierwsze odbicie. Nie można kiwać piłki palcami. Trudnością w grze są nieoczekiwany tor lotu piłki – ma na niego wpływ wiatr, otwarta przestrzeń – brak punktów odniesienia występujących na hali sportowej

Opis sygnalizacji oraz gestów sędziego w siatkówce plażowej znajdziecie na oficjalnej stronie PZPS:

Plik do pobrania zawiera wszystkie przepisy. Sygnalizacja sędziego znajduje się na stronie nr  51.