Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. III CB

05.05.2020

Temat: Gry i zabawy kształtujące wytrzymałość w piłce nożnej.

Dzień dobry,

Dzisiejsze dwie lekcje poświęćcie na zapoznanie się z formami zabawowymi kształtującymi wytrzymałość w piłce nożnej. Forma zabaw jest bardzo dobrym sposobem na zacieśnienie relacji społecznych w drużynie, poprawy współpracy w grupie, integrację, odpoczynek od ścisłej formy treningu. Poprzez zabawę również kształtowane są poszczególne cechy motoryczne takie jak siła, wytrzymałość, szybkość. Pomagają również w poprawie takich cech jak koordynacja wzrokowo-ruchowa, orientacja przestrzenna, szybkość reakcji na bodźce, szybka ocena sytuacji na boisku.

 

Przykładowe zabawy:

„Berek  Lawina”

Jeden z zawodników jest barkiem, stara się złapać uciekających zawodników, po złapaniu pierwszego chwyta kolegę za rękę i gonią pozostałych. Ostatnia osoba nie złapana zostaje berkiem w następnej turze.

„Berek z piłką”
1-3 berków prowadząc piłkę przy nodze mają dotknąć ręką uciekających zawodników bez piłki. Berek może złapać uciekającego gdy sam ma piłkę przy nodze. Złapana osoba staje się berkiem.

„Ogniste kule”
Zadaniem zawodników stojących na wyznaczonej stronie boiska (na linii) jest przebiegnięcie na drugą stronę. Po drodze postykają oni przeszkody(ogniste kule – piłki, które toczą po ziemi wyznaczeni zawodnicy znajdujący się na liniach boiska prostopadłych do kierunku biegu(po jednej i drugiej stronie). Komu uda się przebiec omijając kule przez 4 długości pola do gry – wygrywa.

 

„Sztafeta wahadłowa”
Zawodnicy podzieleni na 2 zespoły przenosząc piłkę z jednej do drugiej grupy. Piłka trzymana jest w ręce i przenoszona do partnera stojącego naprzeciwko. Jażdy zawodnik wykonuje 2 przebieżki z piłką. Zabawa kończy się gdy zawodnicy wrócą na swoje miejsce z początku zabawy. Wygrywa zespół najszybszy.

„Berek wyzwolony dwukolorowy”
Dwa zespoły różniące się od siebie kolorem koszulek. W każdej drużynie jeen ćwiczący jest berkiem(inny kolor koszulki niż jego drużyna). Każdy berek może gonić zawodników z przeciwnej drużyny. Kto zostanie złapany przez nerka zatrzymuje się w miejscu i czeka na „wyzwolenie” przez swojego kolegę z drużyny. Po określonym czasie gry przez trenera liczymy zawodników, którzy stoją w miejscu złapani przez berka. Wygrywa zespół, którego berek złapał więcej zawodników z drużyny przeciwnej.

Filmik przedstawiajacy zabawy:

https://www.youtube.com/watch?v=lhI2FT4WPGI

https://www.youtube.com/watch?v=d0uolfzj9y8

Wszelkie pytania kierujcie do mnie przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek