2FTP (Tech)Zdalne Lekcje

Wychowanie fizyczne kl. II FTP

16.04.2020

Temat:Pchnięcie kulą z ustawienie przodem i bokiem

Dzień dobry,

kolejne 2 lekcje wychowania fizycznego przeznaczymy na temat pchnięcia kulą. Jest to dyscyplina lekkoatletyczna olimpijska polegająca na wypchnięciu kuli jednorącz na jak najdalszą odległość. Kobiety pchają kulą o masie 4kg, mężczyźni natomiast – 7,26kg.

Wyróżniamy 2 techniki pchnięcia kulą

Technika z doślizgu: https://www.youtube.com/watch?v=KZWjEomR8rY

Technika obrotowa: https://www.youtube.com/watch?v=pmTJvj6g4w4

Opis techniki pchnięcia z „doślizgu”

W pierwszym etapie pchnięcia, kula jest uniesiona nad głową; nadgarstek jest wygięty ku górze, kula spoczywa stabilnie u podstawy palców. Kula jest następnie umieszczana na szyi, pod szczęką, dłoń kciukiem dotyka obojczyka. Idealna ścieżka pchnięcia powinna być tak prosta jak tylko to możliwe, od pozycji początkowej do uwolnienia kuli, ze stopniowym wzrostem wysokości kuli. Aby wypchnąć kulę, rzucający musi wydobyć dobry poziom energii. Aby dojść do tzw. fazy ruchów przygotowawczych powinno się opanować dwie pozycje – pozycję wagi i pozycję o nazwie kolano do kolana. Pozycja wagi polega na kontrolowanym pochyle tułowia w kierunku odwrotnym do kierunku oddania pchnięcia, przy równoczesnym wyproście nogi, która nie odbiera ciężaru ciała. Pozycja kolano do kolana polega na równoległym dojściu „wolnej” nogi do nogi postawionej na ziemi. Tę pozycję określa się również „zamachem”. Warto dodać, że to nie cała noga a jedynie kolano powinno dojść do nogi stabilizującej ciało. Następnym krokiem jest doskok. Aby go prawidłowo wykonać miotacz powinien wykonać prawidłowy wymach nogi, w kierunku rzutu. Noga dotychczas stojąca całą powierzchnią na ziemi, powoli przenosi ciężar na piętę. Dzięki ruchowi ciała, a dokładniej bioder wspomaganym wymachem nogi, uzyskuje się efekt „ślizgu”. Ciało kieruje się po średnicy okręgu i bezpośrednio w stronę pchnięcia.

Zapoznajcie się materiałem treningowym przedstawionym poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=S_M095VhCMk

oraz z ćwiczeniami:

https://www.youtube.com/watch?v=m89nSS2f5SM

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek