Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl I PT

27.03.2020

Temat: Klasowy turniej piłki nożnej systemem „pucharowym”.

Podczas lektury proszę o zwrócenie uwagi  i porównanie organizacji turnieju klasowego z turniejem np. ME, MŚ.

Jak zorganizować turniej piłki nożnej?

Piłka nożna to jedna z najchętniej uprawianych dyscyplin sportowych – zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych zawodników cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego – futbol uczy zdrowej rywalizacji, kształtuje charakter i znakomicie wpływa na ogólny stan organizmu. Aby jednak gra przynosiła jeszcze więcej radości i satysfakcji, warto od czasu do czasu zmierzyć się z innymi drużynami w turnieju! Pytanie tylko – jak go odpowiednio zorganizować?

Organizacja turnieju piłki nożnej – pierwsze kroki

Do organizacji turnieju piłki nożnej z pewnością przyda się osoba, która ma talent organizacyjny lub zwyczajnie nie boi się kontaktu z ludźmi. Na początku trzeba bowiem załatwić sporo spraw, które przełożą się na znakomity efekt końcowy. Priorytetem będzie oczywiście miejsce turnieju, którym najczęściej są lokalne stadiony lub boiska czy hale sportowe należące do szkół. Drugą ważną kwestią jest wybór odpowiedniego terminu i zgłoszenie wniosku o udostępnienie obiektu sportowego do odpowiedniego organu – szkoły czy władz miasta. Niezbędnym elementem organizacji turnieju piłkarskiego jest też oczywiście sporządzenie regulaminu. Taki dokument jasno ustali zasady gry i pozwoli na przebieg imprezy w przyjaznej atmosferze zdrowej rywalizacji. Regulamin turnieju powinien dokładnie określać:

  • Jakie grupy wiekowe drużyn będą brać udział w rozgrywkach,
  • Na jakich zasadach odbędzie się losowanie drużyn i kiedy zostanie ono przeprowadzone,
  • Ile czasu przeznaczymy na jeden mecz piłkarski – szczególnie w zawodach szkolnych może on być znacznie krótszy od standardowych 90 minut,
  • Kto wejdzie w skład komisji sędziowskiej,
  • Jakie nagrody czekać będą na uczestników.

Poza regulaminem imprezy warto przygotować również jej program z godziną rozpoczęcia oraz godzinami kolejnych meczów rozgrywanych pomiędzy konkretnymi drużynami. W programie powinien znaleźć się też czas na rozgrzewkę oraz godzina zakończenia imprezy z rozdaniem nagród.

O czym nie wolno zapomnieć przy organizacji turnieju piłkarskiego?

Jeśli ustaliliśmy już miejsce i termin spotkania, a także stworzymy regulamin i program imprezy, bardzo ważną kwestią będzie odpowiednie przygotowanie obiektu do zawodów. Pole do gry jest oczywiście istotne, ale poza nim powinniśmy pomyśleć również o:

  • Miejscu dla widowni zorganizowanym we właściwej odległości od pola gry,
  • Zapleczu medycznym. Niezwykle ważne ze względu na fakt, że piłka nożna jest sportem kontaktowym, a zawodnicy są często narażeni na kontuzje, dlatego przy organizacji turnieju powinniśmy zadbać przynajmniej o zapewnienie pierwszej pomocy medycznej. W przypadku dużych turniejów – lekarza i karetki pogotowia, czyli punktu medycznego.
  • Strefy gastronomicznej – długie, często całodniowe turnieje piłkarskie wymagają przygotowania przeznaczonej dla zawodników i organizatorów strefy gastronomicznej. Warto pomyśleć przede wszystkim o wodzie i napojach izotonicznych, ale również o posiłku czekającym na uczestników imprezy. Forma zależy od typu turnieju. Może to być bufet z przekąskami, na przykład kanapkami, ale też zaproszenie na ciepły obiad w szkolnej stołówce.

Organizacja turnieju piłki nożnej – sponsorzy

Nie jest tajemnicą, że organizacja tego typu imprezy łączy się z ponoszeniem pewnych kosztów. Mowa tu nie tylko o samym wynajęciu obiektu sportowego, ale też zorganizowaniu posiłków i nagród dla uczestników.  Dlatego istotną kwestią na etapie przygotowań będzie poszukiwanie sponsorów. Najlepiej w tej sprawie udać się do urzędu miasta, a także szkolnych władz – te organy najczęściej są sponsorami imprez sportowych. Dobrym pomysłem będzie też staranie się o sponsoring lokalnych firm, dla których taka współpraca może być dodatkową formą reklamy. Do potencjalnych sponsorów warto udać się z konkretną wizją imprezy, na przykład spisanym regulaminem.

Organizacja turnieju piłki nożnej to wieloetapowy proces, jeśli jednak odpowiednio się do niego przygotujemy, uda się stworzyć wyjątkową imprezę, która zgromadzi miłośników tego sportu i zapewni wszystkim mnóstwo dobrej zabawy oraz okazję do rywalizacji sportowej!

Wszelkie uwagi proszę kierować na e-dziennik

Pozdrawiam TJ