Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. I FTR

17.06.2020

Temat: Klasowy turniej halowej piłki nożnej systemem „pucharowym”

Dzień dobry,

Na dzisiejszej i kolejnej lekcji przypomnimy na czym polega system pucharowy rozgrywek:

System pucharowy ma zastosowanie w rozgrywkach gdzie uczestnicy rozgrywają gry lub mecze pomiędzy sobą. Zwycięzca kwalifikuje się do dalszych etapów rozgrywek, przegrany zaś odpada z dalszej rywalizacji. System ten stosujemy w rozgrywkach, których liczba uczestników jest potęgą liczby 2. Jeśli z jakichś przypadków tak nie jest, stosuje się tzw wolny los, który umożliwia przejście drużyny do kolejnego etapu bez konieczności rozgrywania meczu. System pucharowy umożliwia szybsze rozegranie danego turnieju niż np. w przypadku systemu radzieckiego.

Skrót najważniejszych przepisów gry:

W meczu halowej piłki nożnej lub inaczej „Futsalu” drużyna grająca na boisku wystawia 5 zawodników, w tym bramkarz. Drużyna może mieć maksymalnie 7 zawodników rezerwowych. Boisko do gry ma wymiary – długość minimum 25 m, maksimum 42 m, szerokość boiska minimum 15 m, maksimum 25 m. W przypadku zawodów międzynarodowych (długość minimum 38 m, maksimum 42 m, szerokość minimum 18 m, maksimum 25 m). Bramki do gry są mniejsze niż w tradycyjnej piłce nożnej, mają one wymiary 2×3 m. Mecz podzielony jest na 2 połowy, każda po 20 minut. Przerwa między połowami nie może trwać więcej niż 15 minut. Rzut z autu wykonuje się z ziemi.

Z racji tego, że nie mamy możliwości rozegrania klasowego turnieju halowej piłki nożnej, proszę o obejrzenie meczu on-line:

W razie pytań proszę o kontakt przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek