Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. I CB + kl. I FTR

04.06.2020-5.06.2020

Temat: Klasowy turniej „trójek” koszykarskich systemem „pucharowym”

Dzień dobry,

Na dzisiejszej i kolejnej lekcji omówimy zasady gry w koszykówkę 3×3 oraz dowiecie się na czym polega pucharowy system rozgrywek.

System pucharowy ma zastosowanie w rozgrywkach gdzie uczestnicy rozgrywają gry lub mecze pomiędzy sobą. Zwycięzca kwalifikuje się do dalszych etapów rozgrywek, przegrany zaś odpada z dalszej rywalizacji. System ten stosujemy w rozgrywkach, których liczba uczestników jest potęgą liczby 2. Jeśli z jakichś przypadków tak nie jest, stosuje się tzw wolny los, który umożliwia przejście drużyny do kolejnego etapu bez konieczności rozgrywania meczu. System pucharowy umożliwia szybsze rozegranie danego turnieju niż np. w przypadku systemu radzieckiego.

Koszykówka 3×3

Jest to gra, w której drużyny składają się z 3 zawodników. Gra jest rozgrywana do 21 punktów. Punkty liczone są następująco: 2 pkt za celny rzut zza łuku, 1 pkt za celny rzut wolny oraz pozostałe rzuty. Po każdym celnym rzucie piłka przechodzi w posiadanie drużyny przeciwnej. Wprowadzamy piłkę spod kosza poza linię rzutów „za dwa”. Po zbiórce zespołu grającego w obronie przynajmniej jeden gracz z drużyny musi znaleźć się z piłką poza łukiem, inaczej rzucając do kosza punkt się nie liczy a drużyna traci piłkę. Na wykonanie akcji druzyna ma 12 sekund. Zabroniona jest gra pasywna.

https://sites.google.com/site/sportgim3/_/rsrc/1354983156861/koszykwka-chopcw-1/system-pucharowy/gim3_koszykowka.JPG – przykład rozpiski systemem pucharowym

https://www.youtube.com/watch?v=a07r2_ULv9Y – mecz 3×3 Polska – Serbia

 

W razie pytań proszę pisać przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek