Uncategorized

Wychowanie fizyczne kl. I CB

18.05.2020

Temat: Doskonalenie przyjęcia piłki poprzez odbicie sposobem oburącz dolnym w piłce siatkowej

 

Dzień dobry,

Na dzisiejszej lekcji przypomnimy jak powinien wyglądać odbiór zagrywki w piłce siatkowej oraz poznacie kilka ćwiczeń go doskonalących. Prawidłowe przyjęcie zagrywki ma niebagatelny wpływ na dalszy rozwój akcji meczowej. Zawodnik odbierający musi cechować się niemalże nieskazitelną techniką odbicia oraz przyjęcia, aby posłać piłkę precyzyjnie do rozgrywającego.

Po pierwsze zawodnik odbierający musi ocenić tor lotu piłki – od tego zależy, której techniki odbicia użyje do jej odbioru – górnej czy dolnej. Podczas przyjęcia sposobem dolnym – używanego zazwyczaj do odbioru mocnej zagrywki lub silnego ataku zawodnik przyjmuje pozycję w rozkroku, nogi ma ugięte, tułów lekko pochylony do tyłu. Pozycja musi być lekko „niestabilna” aby zapewnić możliwość jak najszybszego ruszenia zawodnika do piłki. Ramiona w momencie odbicia piłki ułożone są w tzw. „dyszel”. Powierzchnią odbicia są wewnętrzne strony przedramion. Po prawidłowym odbiorze piłki z zagrywki czy ataku, piłka powinna być skierowana do rozgrywającego, tak aby umożliwić mu bezbłędne rozegranie kolejnej piłki.

 

Filmiki przedstawiające technikę i ćwiczenia odbioru piłki:

https://www.youtube.com/watch?v=9ELuJekDurU

https://www.youtube.com/watch?v=0JqjVE2VQjo

 

W razie pytań, piszcie do mnie przez e-dziennik

Pozdrawiam

Artur Paterek