Uncategorized

Wychowanie fizyczne 4 RTM, 4FT 07.04.2020

Dzień dobry, dzisiejszy temat lekcji:

Stałe fragmenty gry. Rzut rożny, pośredni – doskonalenie .

Chciałbym wam dziś przypomnieć czym są stałe fragmenty gry w piłce nożnej, a posłuży mi do tego trening reprezentacji Polski U-15.

Rzut rożny to doskonała okazja do zdobycia bramki. O tym, jak doskonalić ich wykonywanie, mówi Bartłomiej Zalewski, trener reprezentacji Polski U15.

Nazwa ćwiczenia: konkurs rzutów rożnych

Kategorie wiekowe: B 15-16, A 17-18

Opis ćwiczeń:
Drużyna podzielona jest na dwie kilkuosobowe grupy. Rywalizacja toczy się bez udziału przeciwnika. Zawodnicy są ustawieni w określonych punktach na boisku i mają określony tor biegu. Zadaniem piłkarza wykonującego rzut rożny jest celnie dośrodkować, aby zakończyć akcję uderzeniem z powietrza.

Gdy piłka zostanie wybita przez bramkarza zawodnicy mają za zadanie zakończyć akcję golem. – W taki sposób stwarzamy sytuację meczową i wyrabiamy w nich odpowiednie nawyki – zaznaczył Zalewski.

Pamiętamy, aby dośrodkowania były wykonywane z obu stron boiska. Zwracajmy także uwagę na dośrodkowania odchodzące i dochodzące, które w meczu są kolejnym rozwiązaniem taktycznym – dodał trener reprezentacji U15.

Korzyści:
Piłkarze doskonalą zachowanie przy wykonywaniu rzutów rożnych. Zawodnicy, którzy wykonują stały fragment gry pracują nad dośrodkowaniami.

//www.youtube.com/watch?v=65FA25WPceQ

   Nie od dziś wiadomo, że stałe fragmenty gry mogą być bardzo skutecznym środkiem, jeśli chodzi o grę w ataku. Jednak mimo tego, wielu trenerów traktuje je „po macoszemu” tzn. coś zobaczą podczas meczu albo podejrzą „sprytny” rzut wolny na portalach internetowych i potem szybko kopiują pomysł do swojego zespołu. Skoro im się udało, to czemu nie moim podopiecznym…? Jednak stałe fragmenty gry, to dosyć mocno rozbudowany obszar, w który trzeba się odpowiednio zagłębić, aby krok po kroku stworzyć SFG na swoje potrzeby, wykorzystując zalety poszczególnych zawodników, a następnie odpowiednio wdrożyć go do gry.

    Jednym z największych specjalistów na świecie od SFG, jest przesympatyczny Włoch Gianni Vio. Osobom bardziej zainteresowanym, nie trzeba tego Pana bliżej przedstawiać. W największym skrócie, Gianni to pracownik banku, który w wolnych chwilach rozpisywał SFG na różne sposoby, a swoje pomysły publikował w internecie. Pomysły te dotarły do Waltera Zengi, który zaprosił bankiera na treningi. Później jego kariera nabrała zawrotnego tempa, pracował m.in. w Milanie, zawsze odpowiadając za organizację drużyny podczas SFG.
Rafał Stańko