Uncategorized

Wychowanie fizyczne 4 RTM 06.04.2020 r.

Dzień dobry, temat lekcji:

Doskonalenie zbicia dynamicznego

W zakres ataku wchodzą następujące formy:

  • zbicie piłki sposobem tenisowym lub zamachowym,
  • plasowanie,
  • kiwnięcie,
  • opuszczenie piłki na ręce zastawiających.

Technika wykonania ataku jest inna niż technika odbicia piłki. Celem każdego ataku jest skierowanie piłki, które uniemożliwi odbiór piłki przez przeciwnika. Atak wykonują zawodnicy, którzy w danym momencie gry znajdują się pod siatką (linia ataku). Zawodnikom z linii obrony nie wolno atakować z pola ataku.

Czym charakteryzuje się zbicie piłki sposobem tenisowym?

Jest to mocne, dynamiczne uderzenie piłki nad siatką tak, aby z największą siłą upadła ona w pole przeciwnika

Jaka jest technika zbicia piłki sposobem tenisowym?

Wyskok do ataku z krótkiego rozbiegu, przy odbiciu się z obu nóg. Rozbieg wykonujemy w celu zbliżenia się do siatki i odpowiedniego ustawienia się do wystawionej piłki. Zawodnik przed rozbiegiem ustawia się 2-3 m od siatki. W zależności od kierunku wystawianej piłki, wykonuje krok lub dwa, zbliżając się w kierunku wystawianej piłki prostopadle lub lekko w skos do środkowej linii. Wykonuje ruchem płynnym doskok na obie nogi. Przy doskoku nogi ugięte w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych oraz pochylony lekko tułów w przód, ręce opuszczone wzdłuż tułowia (cofnięte do tyłu).

8-spiking1

W fazie odbicia i wybicia się w górę następuje dynamiczny kolejny wyprost w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych, z jednoczesnym wymachem obu ramion przodem w górę. W najwyższym punkcie wzlotu ciało tworzy tzw “łuk napięty”. Ramiona w górę, ręka wykonująca zbicie mocno ugięta w stawie łokciowym, ramię ustawione pionowo w stosunku do podłoża, przedramię razem z dłonią za głową. Druga ręka przed zawodnikiem ugięta (w niewielkim stopniu) w stawie łokciowym. Maksymalne wygięcie tułowia przy wyproście w stawach biodrowych i zgięcie nóg w stawach kolanowych. Przez szybki skłon tułowia do przodu, wykonujemy zbicie ręką, która wykonuje wyprost w stawie łokciowym, zgięcie w stawie barkowym, całą dłonią uderzamy w piłkę (dłoń luźna, zgięta w stawach nadgarstka). W momencie uderzenia ręka powinna być wyprostowana w stawie łokciowym, ale nie usztywniona. Po wykonaniu zbicia piłki sposobem tenisowym, ręka zgina się w stawie łokciowym i wzdłuż tułowia opuszczona jest w dół.

Przykładowe ćwiczenia:

1. Zbicie piłki z miejsca.  Uczniowie ustawieni w szeregu, twarzą do ściany w odległości 6 m, w lewej ręce trzymają na wysokości barków piłkę. Przy prawej ręce uderzającej – lewa noga w małym wykroku. Ćwiczący uderzają prawą ręką w piłkę, nakrywając ją dłonią tak, aby odbiła się pod kątem od podłoża i ściany i wróciła do ćwiczącego.

2. Podrzut piłki oburącz przed siebie, wykonanie zamachu ręką uderzającą tak, aby zbicie piłki nastąpiło w najwyższym, dosiężnym punkcie.

3. Zbicie piłki z miejsca lewą ręką. Ustawienie jak wyżej, prawa noga w wykroku. Uczniowie trzymają piłkę w prawej ręce, uderzają ręką lewą.

Ustawienie w dwójkach po obu stronach siatki

4. Ćwiczący z piłką podrzuca ją do góry  przed siebie i wykonuje zbicie w podłoże, tak by przeszła ponad siatkę.

5. Ćwiczący ustawiony pod siatką podrzuca imitując wystawienie, partner w chwili podrzutu piłki, partner w chwili podrzutu piłki  wykonuje z linii ataku krok, doskok – i w wyskoku w najwyższym dosiężnym punkcie chwyta piłkę oburącz.

6. Zbija  piłkę w określonym kierunku (po zagraniu od partnera).

7. Zabawa “strzelec wyborowy

Rafał Stańko