Uncategorized

Wychowanie fizyczne 2 PT 20.05.2020 r.

Temat: Rzut do kosza jednorącz z miejsca. Rzut „osobisty”

Dzień dobry,

Na dzisiejszej i kolejnej lekcji zajmiemy się rzutem z miejsca oraz rzutem osobistym w koszykówce. Rzut jest podstawowym elementem technicznym oraz głównym sposobem zdobycia punktów w grze. Technikę rzutu oraz ułożenie piłki na dłoni znacie z poprzednich lekcji wf.

Dla przypomnienia:
Stopy ustawione na szerokość barków, palce ustawione w stronę kosza osoby praworęczne lekko wysuwają w przód prawą stopę(leworęczne – lewą). Piłka leży swobodnie na dłoni rzucającej przesunięta lekko w stronę palców. Druga ręka podtrzymuje piłkę z boku. Łokieć ręki rzucającej zgięty w literę „L” – pod kątem 90 stopni. W momencie wyrzutu zaczynamy od ugięcia lekko kolana oraz bioder, następnie prostujemy kończąc ruchem zgięcia nadgarstka. Nadajemy piłce rotację wsteczną.

O technice rzutu decyduje stopień wytrenowania nawyku zawodnika. Żadne czynniki zewnętrzne nie mają bezpośredniego wpływu na jego skuteczność. Przy rzucie zwracamy uwagę na powtarzalność oraz wysoką parabolę lotu piłki.

Technika rzutu w filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=kT5ZYVr_3H8

https://www.youtube.com/watch?v=lZDTkdlZ_XY – ćwiczenia doskonalące

Zabawy doskonalące element:

 “Król strzelców”.
Dookoła pola trzech sekund wyznacza się trzy-cztery punkty, z których każdy z grających wykonuje kolejno rzuty do kosza (3-8 graczy w jednym zespole). Warunkiem zmiany miejsca jest trafienie piłką do kosza. Jeżeli grający nie trafi, ustępuje miejsca następnemu graczowi i czeka na swoją kolejkę. Królem strzelców zostaje ten, kto pierwszy trafi ze wszystkich pozycji.

“Dwadzieścia jeden”.
Przy każdym koszu znajdują się dwie drużyny. Po obu stronach korytarza rzutów wolnych, w jednakowej odległości od tablicy, wyznacza się linie rzutów przed którymi ustawiają się zawodnicy obu drużyn w rzędach, pierwsi z piłkami. Na sygnał prowadzącego zawodnicy w kolejności wykonują rzuty z miejsca do kosza. Po rzucie zawodnik biegnie po piłkę. Jeżeli nie trafi piłką do kosza, stara się rzucić spod tablicy. Chwyta piłkę, podaje kolejnemu w drużynie, a sam przechodzi na koniec rzędu. Za celny rzut z dystansu drużynie przyznaje się dwa punkty, za “dobitkę” – jeden punkt. “Dobitkę” wykonuje się wtedy, gdy piłka po pierwszym rzucie nie dotknęła ziemi. Wygrywa drużyna, której zawodnicy szybciej zdobędą 21 punktów. Grę powtarza się zmieniając drużyny miejscami.

Rafał Stańko