Uncategorized

Wychowanie fizyczne 2 CB 26.05.2020 r.

Dzień dobry

Temat lekcji: Ćwiczenia skoczności. Wieloboje skoków.

Na dzisiejszej lekcji powiemy sobie jak poprawić skoczność.

Na początku zapoznajcie się z tym czym jest skoczność i w jakich dyscyplinach jest ona bardzo ważna.

https://www.trener.pl/trener-odpowiada/jak-rozwijac-skocznosc/

Przykładowe ćwiczenia na poprawę skoczności.

Ćwiczenie 1. – Ćwierćskok
To najlepsze ćwiczenie, aby zwiększyć wyskok i poprawić wytrzymałość. Należy uważać aby podczas skoku praca nóg była zsynchronizowana z ruchem ramion. Trzeba skakać na obu nogach, na wysokość 25 – 30 cm. Ważne jest aby skakać zawsze na tę samą wysokość i lądować na palcach. Nogi powinny uginać się do 1/2 przysiadu. Z tej pozycji należy użyć siły ud do wyskoku na odpowiednią wysokość.
UWAGA: musisz czuć, że mięśnie ud pracują bardziej niż łydki. Nie skacz tak wysoko jak tylko potrafisz. Nie musisz też ustawiać ud równolegle do podłogi, gdy uginasz kolana. Podczas skakania ręce trzymaj po bokach tułowia.

Ćwiczenie 2. – Wznoszenie łydek
Do tego ćwiczenia potrzebna będzie książka lub stopień o grubości około 10 cm. To ćwiczenie robi się jedną nogą na raz. Stań palcami stóp na książce, bloku lub stopniu, tak aby pięta zwisała poza krawędź (druga noga ma być uniesiona). Następnie wespnij się na palce, używając tylko siły łydek, a potem opuść się tak, aby pięta znalazła się poniżej krawędzi stopnia na którym stoisz.

Ćwiczenie 3. – Wstępowanie
To bardzo dobre ćwiczenie wzmacniające siłę skoku pojedynczej nogi. Do tego ćwiczenia potrzebne jest mocne krzesło. Ćwiczenie polega głównie, zgodnie z nazwą, na wstępowaniu do góry. Aby rozpocząć ćwiczenie postaw krzesło przed sobą i postaw nogę na krześle tak, aby udo było ustawione równolegle do ziemi. Będziesz w pozycji marszu z jedną nogą na krześle, a z drugą na podłodze. Następnie na nodze, która jest oparta na krześle wyskocz do góry tak, aby twoje ciało i stopa znalazły się nad krzesłem. Zmień w górze ustawienie nóg nogi w ten sposób, aby na krześle wylądowała druga noga, a tak którą przed skokiem opierałeś na krześle, znalazła się na podłodze. Jak wylądujesz, będziesz w tej samej pozycji jak przed skokiem tylko z drugą nogą na krześle. Powtarzaj ten sam ruch z drugą nogą aby zakończyć cykl (na jeden cykl składają się dwa podskoki – na prawej i lewej nodze).

Zobaczcie to jeszcze na filmik

Rafał Stańko