Uncategorized

Wychowanie fizyczne 2 CB 21.04.2020 r.

Dzień dobry

temat lekcji: Skok w dal. Odbicie z deski

Dzisiaj przy pomniemy sobie technikę odbicia w skoku w dal.

Pozycja do odbicia w skoku

Skoczek, który zamierza oddać skok w dal, ma nieco uniesione kolana oraz pionowo ustawiony tułów. Wysokie unoszenie kolan widoczne jest zwłaszcza w środkowej fazie cyklu. Wykonywany rozbieg musi mieć określony wcześniej punkt wyjścia, który następnie korygowany jest względem danej odległości palców odbijającej się stopu od linii danego odbicia. Zazwyczaj do osiągnięcia wystarczającej prędkości konieczne jest wykonanie około 21 kroków. Maksymalna prędkość rozbiegu powinna mieć miejsce na 5 metrów przed belką. Sposób, w jaki skoczek wykonał dwa ostatnie kroki nazywany, jest rytmem odbicia. W momencie, kiedy sportowiec umieszcza stopę na belce, rozpoczyna się moment odbicia. To wręcz kluczowy moment, który tak naprawdę decyduje o ważności skoku. W przypadku odbicia należy podkreślić aż 4 elementów, które składają się na jakość odbicia, a zaliczamy do nich, takie fakty, jak konieczność ustawienia całej stopy na belce, ustawienie tułowia pionowo wraz ze skierowaną głową do góry, przesunięcie bioder do przodu oraz o tym, że w momencie odbicia nogi od belki, noga, która jest odbijająca, powinna wraz z tułowiem tworzyć linię prostą.

Zobaczcie jakie ćwiczenia można wykonać aby prawidłowo nauczyć się skakać w dal.

Rafał Stańko