2CB (SB_I)Zdalne Lekcje

Wychowanie fizyczne 2 CB 07.04.2020 r.

Dzień dobry, temat lekcji:

Pchnięcie kulą z ustawienia przodem i bokiem.

Chciałbym was dziś zapoznać z techniką pchnięcia kulą, posłuży mi do tego  trening poprowadzony przez Ireneusza Bukowieckiego.

Na początek trochę teorii oraz link do filmiku, który przybliży wam tą olimpijską dyscyplinę.

//www.youtube.com/watch?v=Yi3l8QTywSc

W pierwszym etapie pchnięcia, kula jest uniesiona nad głową; nadgarstek jest wygięty ku górze, kula spoczywa stabilnie u podstawy palców. Kula jest następnie umieszczana na szyi, pod szczęką, dłoń kciukiem dotyka obojczyka. Idealna ścieżka pchnięcia powinna być tak prosta jak tylko to możliwe, od pozycji początkowej do uwolnienia kuli, ze stopniowym wzrostem wysokości kuli. Aby wypchnąć kulę, rzucający musi wydobyć dobry poziom energii. Aby dojść do tzw. fazy ruchów przygotowawczych powinno się opanować dwie pozycje – pozycję wagi i pozycję o nazwie kolano do kolana. Pozycja wagi polega na kontrolowanym pochyle tułowia w kierunku odwrotnym do kierunku oddania pchnięcia, przy równoczesnym wyproście nogi, która nie odbiera ciężaru ciała. Pozycja kolano do kolana polega na równoległym dojściu „wolnej” nogi do nogi postawionej na ziemi. Tę pozycję określa się również „zamachem”. Warto dodać, że to nie cała noga a jedynie kolano powinno dojść do nogi stabilizującej ciało. Następnym krokiem jest doskok. Aby go prawidłowo wykonać miotacz powinien wykonać prawidłowy wymach nogi, w kierunku rzutu. Noga dotychczas stojąca całą powierzchnią na ziemi, powoli przenosi ciężar na piętę. Dzięki ruchowi ciała, a dokładniej bioder wspomaganym wymachem nogi, uzyskuje się efekt „ślizgu”. Ciało kieruje się po średnicy okręgu i bezpośrednio w stronę pchnięcia.

Teraz otwórzcie link posłuchajcie i zobaczcie trening. //www.youtube.com/watch?v=S_M095VhCMk

Rafał Stańko