Uncategorized

Wychowanie fizyczne 2 BT, 2 PT 06.04.2020 r.

Witam drodzy uczniowie,dzisiejszy temat lekcji:

Wykorzystanie w grze opanowanych elementów techniki i taktyki w grze.

Chciałbym wam dziś powiedzieć czym jest taktyka gry obronnej.
Gra w obronie jest jeden z czterech filarów taktyki piłki nożnej. Moment, kiedy przeciwnik posiada piłkę, wymaga od naszego zespołu odpowiedniej organizacji gry, by jak najszybciej ją odzyskać. W zależności od własnego planu możemy odebrać ją na połowie przeciwnika (pressing wysoki), w środkowej części boiska (pressing średni) lub w pobliżu własnej bramki (pressing niski). Z przyjemnością przedstawię swój model gry w obronie dla systemu 1–4–3–3/1–4–1–4–1, z uwzględnieniem odpowiednich zadań dla pomocników i napastników w pressingu wysokim.

1. Ustawienie graczy na połowie przeciwnika (stworzenie przewagi liczebnej w sektorze piłki i odcięcie przeciwnikowi wolnych przestrzeni do podania piłki): • napastnicy i pomocnicy w pressingu wysokim, • linia obrony przesunięta maksymalnie do przodu (linia środkowa boiska), • zasada krycia strefowego, atak na piłkę i wzajemna asekuracja.

2. Jak najszybszy odbiór piłki z zamiarem kontrataku i oddaniem strzału do bramki bądź dłuższego utrzymania się przy piłce.

3. Bardzo dobre przygotowanie fizyczne (intensywne pojedynki w obronie) i właściwe nastawienie mentalne (koncentracja, upór, poświęcenie, zaangażowanie) na agresywny odbiór piłki. (http://coachfootball.futbolowo.pl).

Zasady gry w pressingu wysokim Poniżej przedstawionych zostało 9 zasad gry w pressingu wysokim:

1. Atak na zawodnika, do którego zmierza piłka, a nie w momencie, kiedy już ją opanował.

2. Asekuracja zawodnika, który walczy o piłkę – podwajanie.

3. Maksymalna szybkość ustawienia się zespołu w 3 liniach na boisku.

4. Kierowanie gry ze środkowej (centralnej) strefy boiska w kierunku linii bocznej.

5. Kierowanie gry z zewnętrznych stref do środka boiska – zabezpieczenie pominięcia całej linii.

6. Schodkowe ustawienie napastników i pomocników – zabezpieczenie pominięcia całej linii.

7. Krycie zawodników będących za linią piłki – uniemożliwienie zmiany strony gry.

8. Atak na zawodników w pobliżu piłki (strona mocna) i obserwacja ustawienia pozostałych (strona słaba).

9. Skrócenie i zawężenie pola gry w myśl zasady, że łatwiej jest odebrać piłkę na mniejszej przestrzeni. (http://coachfootball.futbolowo.pl)

Rafał Stańko