Uncategorized

Wychowanie fizyczne 1 CG 09.04.2020 r.

Dzień dobry, temat lekcji:

Doskonalenie postawy siatkarskiej oraz poruszania się po boisku.

W nauczaniu poruszania się po boisku możemy wykorzystać ćwiczenia w formie ścisłej oraz zabawowej. Efektywne poruszani się po boisku w trakcie pomaga i ułatwia przyjmowanie poprawnych postaw siatkarskich, które mają duży wpływ na precyzję przyjęć i podań piłki.

Możemy rozróżnić następujące sposoby poruszania się:

  • krok dostawny
  • krok podwójny
  • doskok
  • bieg

Jaka jest prawidłowa technika poruszania się krokiem dostawnym, podwójnym, doskokiem, biegiem?

Krok dostawny:

Ruch rozpoczyna noga kierunkowa, natomiast druga noga dostawiana jest w ten sposób, że ciągłość postawy siatkarskiej jest zachowana. Ręce nie biorą udziału w kroku dostawnym, są tak ułożone, by w każdym momencie można było odbić piłkę. Krokiem dostawnym możemy poruszać się we wszystkich kierunkach, przy pokonywaniu małych odległości (do piłek niezbyt szybkich) oraz przy obronie przez zastawienie

Krok podwójny:

Ruch zaczyna noga zakroczna, wykonując pierwszy krok, a następnie drugą nogą wykonujemy drugi krok przenosząc ją do przodu. Podobnie jak w kroku dostawnym-ręce nie biorą aktywnego udziału, a są przyłożone do przyjęcia piłki. Tym sposobem możemy poruszać się tylko w przód lub w tył.

Doskok:

Jest to szybkie przeniesienie ciężaru ciała z wyrzuceniem obu nóg do przodu, któremu towarzyszy krótki moment lotu ciała (stopy blisko podłoża). Na nodze zakrocznej spoczywa ciężar ciała. Doskok możemy wykonać z miejsca, po kroku dostawnym, podwójnym a nawet biegu. Doskok wykorzystuje się w momencie kiedy zawodnik nie zdążyłby podejść do piłki ani krokiem dostawnym, ani podwójnym.

Bieg:

Służy do pokonywania dużych odległości do piłki. Bieg wykonuje się tak, aby w najkrótszym czasie osiągnąć największą szybkość (często kończymy doskokiem).

 

Wysyłam wam linki z filmikami na, których zobaczycie jak to wygląda.

//www.youtube.com/watch?v=t2FS4aUdRPU   ,   //www.youtube.com/watch?v=v96o8eFDAcQ   , //www.youtube.com/watch?v=v96o8eFDAcQ.

Rafał Stańko