Uncategorized

Wychowanie fizyczne 1 CG 07.05.2020 r.

Dzień dobry

Temat lekcji: Doskonalenie postawy siatkarskiej oraz poruszania się po boisku.

Możemy rozróżnić następujące sposoby poruszania się:

  • krok dostawny
  • krok podwójny
  • doskok
  • bieg

Jaka jest prawidłowa technika poruszania się krokiem dostawnym, podwójnym, doskokiem, biegiem?

Krok dostawny:

Ruch rozpoczyna noga kierunkowa, natomiast druga noga dostawiana jest w ten sposób, że ciągłość postawy siatkarskiej jest zachowana. Ręce nie biorą udziału w kroku dostawnym, są tak ułożone, by w każdym momencie można było odbić piłkę. Krokiem dostawnym możemy poruszać się we wszystkich kierunkach, przy pokonywaniu małych odległości (do piłek niezbyt szybkich) oraz przy obronie przez zastawienie

Krok podwójny:

Ruch zaczyna noga zakroczna, wykonując pierwszy krok, a następnie drugą nogą wykonujemy drugi krok przenosząc ją do przodu. Podobnie jak w kroku dostawnym-ręce nie biorą aktywnego udziału, a są przyłożone do przyjęcia piłki. Tym sposobem możemy poruszać się tylko w przód lub w tył.

Doskok:

Jest to szybkie przeniesienie ciężaru ciała z wyrzuceniem obu nóg do przodu, któremu towarzyszy krótki moment lotu ciała (stopy blisko podłoża). Na nodze zakrocznej spoczywa ciężar ciała. Doskok możemy wykonać z miejsca, po kroku dostawnym, podwójnym a nawet biegu. Doskok wykorzystuje się w momencie kiedy zawodnik nie zdążyłby podejść do piłki ani krokiem dostawnym, ani podwójnym.

Bieg:

Służy do pokonywania dużych odległości do piłki. Bieg wykonuje się tak, aby w najkrótszym czasie osiągnąć największą szybkość (często kończymy doskokiem).

Rafał Stańko