1CG (SB_I)Zdalne Lekcje

Wychowanie fizyczne 1 CG 01.03.2020

Dzień dobry, dzisiejszy tamat lekcji:

Uderzenia piłki różnymi częściami stopy.

 

Wyróżniamy głównie pięć rodzajów uderzeń piłki, o to krótka charakterystyka każdego z nich.

l. Uderzenie wewnętrzną częścią stopy.

Uderzenie piłki wewnętrzną częścią stopy stosuje się najczęściej przy podaniach na krótkie odległości, przy strzałach adresowanych w najbliższej okolicy bramki. Jest to uderzenie stosunkowo dokładne, ale niezbyt silne. Duża powierzchnia zetknięcia się stopy z piłką, a w związku z tym duża dokładność uderzenia odgrywają ważną rolę w nauczaniu początkujących. Nic więc dziwnego, że mimo niezbyt naturalnego ułożenia kończyn dolnych, nauczanie uderzenia piłki nogą rozpoczyna się od uderzania wewnętrzną częścią stopy.

2. Uderzenie prostym podbiciem.

Uderzenie piłki prostym podbiciem stosuje się przede wszystkim przy strzałach na bramkę z rzutów wolnych, po prowadzeniu, przy piłkach skierowanych naprzeciw zawodnika (od bramki przeciwnika), przy wykopach od bramki, uderzeniach z powietrza, wykopie bramkarza, podaniach prostopadłych itp.. Uderzenie prostym podbiciem ma bardzo szerokie zastosowanie w czasie gry. Jest uderzeniem najsilniejszym, a zatem najszybszym. Dzięki naturalnym ruchom, pozbawionym skrętów w stawie kolanowym i skokowym, uderzenie prostym podbiciem jest silne (ale trudne do nauczenia).

3. Uderzenie wewnętrznym podbiciem.

Uderzenie piłki wewnętrznym podbiciem stosuje się przy podaniach na dalsze odległości (przerzuty), strzałach na bramkę przy wykonywaniu rzutów z rogu, wykopie od bramki itp.. Przy uczeniu się tego uderzenia, ćwiczący nie napotyka się na specjalne trudności.

4. Uderzenie zewnętrznym podbiciem.

Uderzenie piłki zewnętrznym podbiciem stosowane jest przy podaniach, rzutach wolnych na bramkę, przy strzałach itp.. Najczęściej uderzają piłkę tym sposobem zawodnicy o długich stopach i nogach. Uderzenie zewnętrznym podbiciem po nadaniu piłce odpowiedniej rotacji (fałszu) jest szczególnie skuteczne przy podaniach i strzałach dobramki.

5. Uderzenie piłki sytuacyjne (z konieczności).

Do grupy sytuacyjnych uderzeń zaliczono szereg elementów które ze względu na mniejszą przydatność w grze, mniejszą skuteczność i użytkowość zostały w szkoleniu techniki potraktowane marginesowo. Nie znaczy to bynajmniej, ze posługiwanie się uderzeniami sytuacyjnymi, obniża poziom zaawansowania technicznego zawodnika. Po prostu pozostawiono zawodnikom i trenerom swobodę stosowania ich w nauczaniu i w grze na boisku.

Wysyłam wam link do strony z ćwiczeniami i filmikem .

https://wychowaniefizyczne.net/trening-pilki-noznej-1-cwiczen-doskonalacych-uderzenie-i-przyjecie-pilki-wewnetrzna-czescia-stopy/

Rafał Stańko