Dzień dobry
Temat lekcji: Uderzenia piłki różnymi częściami stopy.
Technika uderzenia wewnętrzną częścią stopy.
Powierzchnia uderzenia rozpoczyna się od podstawy palca dużego, przez wewnętrzną część stopy, poniżej kostki aż do pięty. Noga postawna jest lekko ugięta w kolanie, stopa skierowana palcami w kierunku uderzenia. Noga uderzająca piłkę ugięta w kolanie, stopa odchylona nieco na zewnątrz. Usztywniony staw skokowy w momencie uderzenia piłki, tułów od strony stawu biodrowego pochylony do przodu, głowa pochylona w dół, wzrok skierowany na piłkę.
Najczęstsze błędy: tułów cofnięty, noga postawna za daleko od piłki, uderzenie przednią częścią stopy, palce stóp skierowane w złym kierunku, odchylanie tułowia w chwili uderzenia piłki, noga uderzająca wyprostowana w stawie kolanowym, krzyżowanie nóg, nieprawidłowe ustawienie ciała (bokiem do piłki)
Przyjęcie piłki powinno przyspieszać akcję (zgodnie z aktualnymi wymogami). Prawidłowe przyjęcie piłki zależy od zaawansowania technicznego zawodnika, umiejętności rozluźnienia mięśni. Szczegółowe założenia przy nauce doskonaleniu przyjęć:
-przyjęcia powinny odbywać się w biegu, umożliwiając prowadzenie piłki
-należy łączyć przyjęcie ze zwodem (w obecności przeciwnika)
-przyjęcie piłki z zatrzymaniem, stosować tylko w sytuacjach koniecznych.
Podział przyjęć oraz systematyka nauczania:
•Wewnętrzną częścią stopy w biegu:
a) piłki toczącej się
b) piłki po koźle
c) piłki z powietrza
Ćwiczenie czucia właściwej płaszczyzny uderzenia piłki
Ćwiczący A z doskoku uderza piłkę przyciśniętą stopą przez partnera. Ćwiczący A kontroluje właściwe ustawienie stopy. Ćwiczenie wykonywane z dużą częstotliwością, dynamicznie. Po 2 minutach zmiana ról.
Ćwiczący równocześnie doskakują do piłki ustawionej między nimi (uderzają ją), kontrolują ustawienie stóp w momencie uderzenia.
Uderzenia w dwójkach
Uczniowie ustawieni w dwójkach, naprzeciw siebie w odległości 5-8m. Podania piłki w dwójkach z przyjęciem piłki podeszwą. Przyjęcie piłki jedną nogą, drugą podanie.
Zwracamy uwagę na technikę podań oraz przyjęć. Stała odległość między ćwiczącymi. Po kilku minutach wybieramy najlepszą parę, która na środku zaprezentuje poprawną technikę podania i przyjęcia. Stale korygujemy pojawiające się błędy.
Uderzenie piłki w trójkach z dobiegiem
Ćwiczący ustawieni w trójkach, ćwiczący A w środku. Ćwiczący B podaje do środka, A przyjmuje piłkę, podaję do Ćwiczącego C, powtórzenie ćwiczenia.
Uderzenia ze zmianą kierunku biegu
Uczniowie dobrani w dwójki, naprzeciw siebie, ćwiczący A cały czas stoi w jednym miejscu, ćwiczący B porusza się zgodnie z kierunkiem podań.
W grupie zaawansowanej zalecamy podania bez przyjęcia. Inny wariant ćwiczenia:
Zmieniamy sposób poruszania się (podskoki odstawno-dostawne, podskoki obunóż, przeplatanka, skip A, skip C itp.), przed podaniem, dotknięcie talerzyka. Po kilku minutach zmiana ról.
Uderzenia piłki z dwójką podających w środku
Podanie do partnera, powrót na koniec swojego rzędu. Po kilku minutach zmiana dwójki podającej.
Uderzenia piłki w trójkach do środkowego
Podanie do środkowego, środkowy bez przyjęcia podaje z powrotem, obrót przodem do drugiego ćwiczącego, powtórzenie z nim fragmentu gry.
Uderzenia między pachołkami
Uczniowie ustawieni w dwójkach, naprzeciw siebie w odległości 5-8m. Zadaniem ćwiczących jest podanie między pachołkami (piłka nie może ich dotknąć).
Możemy wprowadzić element rywalizacji, która dwójka wykona więcej podań w określonym czasie. Punkty karne przyznawane są za każdorazowe trafienie w pachołek. Przyjęcia wewnętrzną częścią stopy, w grupach zaawansowanych-podania bez przyjęcia.
Uderzenia w rzędach
Uczniowie ustawieniu w czterech rzędach. Dwa rzędu ustawione naprzeciw siebie, tworzą jedna drużynę. Zadaniem każdych drużyn jest wymiana między sobą podań. Ćwiczący po wykonaniu podania, biegnie na koniec swojego rzędu.
Drużyny muszą wykonać jak największą liczbę podań w określonym czasie lub wykonać określoną liczbę podań np. 50 (wygrywa drużyna, która jako pierwsza wykona zadanie).
Rafał Stańko
Tomasz Jaroszkiewicz