AktualnościWycieczki

Wizyta w Zrzeszeniu Producentów Owoców i Warzyw w Polubiczach

W dniu 13 listopada br. uczniowie klasy III FT pod opieką Pani Marii Korpysz i Anny Świderskiej odwiedzili Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw w Polubiczach.

Z inicjatywy kilku producentów z Polubicz w 1996 roku powstała Firma Sad-Pol. Za siedzibę obrano starą bazę upadłej Spółdzielni ogrodniczej. Zainteresowanie założeniem grupy producentów było duże, w wyniku czego grupa licząca w 1998 roku 26 producentów zakupiła teren tejże spółdzielni wraz z budynkami magazynowymi, wiatą oraz wagą samochodową. Chęć zaistnienia na rynku regionalnym spowodowała, że wykupiono udziały boksu handlowego na nowo powstałej giełdzie rolno-ogrodniczej w Elizówce. Zainwestowano także w udziały „Oerlemansfoods” Siemiatycze.

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło nowe możliwości dla grup producenckich przynoszące duże korzyści ze wspólnej sprzedaży. W 2007 roku oddano od użytku pomieszczenia biurowe. Wybudowano także nowoczesną halę w której znajduje
się nowoczesna linia do sortowania i pakowania owoców i warzyw. Budynek ten posiada także dwie komory chłodnicze, służące do przechowania gotowych towarów czekających
na transport.

Lata 2008-2009 to okres rozbudowy i rozwoju Zrzeszenia. Dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej powstała baza przechowalniczo-logistyczna. Wybudowano kompleks magazynowo-przechowalniczy posiadający 24 komory z tzw. kontrolowaną atmosferą, mogące pomieścić ponad 5 tyś. ton owoców i warzyw.

Obecnie Sad-Pol zrzesza producentów z kilku gmin: Wisznice, Jabłoń, Milanów, Rossosz. Dzięki swoim staraniom i wysiłkom firma nawiązała bezpośrednie kontakty handlowe
na rynkach zagranicznych. Zrzeszenie zawarło także wieloletnie intratne umowy kontraktacyjne z zakładami przetwórczymi w całej Polsce.

Składamy serdeczne podziękowania za cenne wiadomości i miłe przyjęcie naszej grupy.