Wycieczki

Wizyta w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim

W dniu 28 września uczniowie trzeciej klasy technikum agrobiznesu pod opieką Danuty Koczkodaj mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Stadniny Koni w Janowie Podlaskim.  Po stajniach oprowadzała ich bardzo miła przewodniczka, która opowiadała historię powstania poszczególnych stajni. W starym parku znajduje się zabytkowy XIX- wieczny zespół stajni, z których najstarsze to stajnia „Zegarowa” z 1848 r. oraz „Czołowa” z 1841 r. zaprojektowane przez słynnego architekta Henryka Marconiego. W stajni „Czołowej” znajdują się boksy starego typu, w których przebywają ogiery wykorzystywane do rozrodu. W stajni  „Zegarowej”( jej nazwa pochodzi od umieszonego nad wejściem dużego zegara), stoją konie krwi angloarabskiej. Znajdują się tam także zabytkowe kantary, siodła oraz bryczki, które teraz wypożycza się na śluby. Przewodniczka pokazała przyrządy do czyszczenia koni, a także wytłumaczyła jak ich prawidłowo używać. Na terenie obiektu znajduje się cmentarz dla koni. Jedynym koniem, którego ciało rzeczywiście tam spoczywa jest Pianissima. Jest ona tam pochowana ze względu na duże zasługi.

Dominika Czajkowska