Wycieczki

Wizyta w Kodniu

W dniu 22 października br. uczniowie klasy I CB oraz I FT uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo – Handlowego Avena Sp. z o. o. w Kodniu.
Spółka gospodaruje na powierzchni 850 ha, zatrudnia jedenaście osób w tym osiem osób pracuje w produkcji. Obecnie gospodarstwo specjalizuje się jedynie w produkcji roślinnej. Ze względu na ASF zaniechano produkcji trzody chlewnej.

W gospodarstwie uprawia się: rzepak na powierzchni 15%, kukurydzę na powierzchni 50% oraz zboża i motylkowe, które zajmują 35% powierzchni. Bazę maszynową stanowią: ciągniki marki John Deere – pięć sztuk o mocy od 80 do 230 KM, kombajny marki New Holland CX i TC, opryskiwacze 4000L – dwie sztuki oraz sprzęt uprawowy marki Kverneland.

Serdeczne dziękujemy Panu Stanisławowi Kałużyńskiemu za życzliwość, cenne wiadomości
i miłe przyjęcie naszej grupy.

Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Sanktuarium cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia. Poznaliśmy ciekawą legendę, która swoimi korzeniami sięga czasów apostolskich, historię powstania Kodnia oraz podziwialiśmy bogatą architekturę wnętrza Sanktuarium.