Uncategorized

Wf klasa IV RTM ,IV BT 31.03.2020

Witam drodzy uczniowie,

dzisiejszy temat lekcji.

Doskonalenie przyjęcia piłki na klatkę piersiową i głowę.

Przesyłam wam opis techniczny jak powinno wyglądać prawidłowe przyjęcie piłki klatką piersiową i głową.

Oczywiście jeżeli macie czym, możecie sobie spróbować wykonać niektóre ćwiczenia lub w niektórych ćwiczeniach zamienić partnera  na ścianę. Na końcu napiszę wam linki do przykładowych ćwiczeń.

Przyjęcie piłki klatką piersiową

Stosowanie: Przyjęcie klatką piersiową ze względu na dużą powierzchnię zetknięcia z piłką i niezbyt skomplikowane ruchy stosowane jest przy jej locie z dużą siłą. Wykonywane jest często podczas deszczu lub wiatru, kiedy przyjęcia nogą są trudniejsze.

Technika. Ciężar ciała spoczywa na obu nogach ugiętych w kolanach, w małym wykroku. Klatka piersiowa najpierw lekko wysunięta w przód, ramiona cofnięte. W momencie zetknięcia piłki z powierzchnią, klatka piersiowa cofa się i przez to skutecznie amortyzuje siłę uderzenia, a piłka spada pod nogi

Nauczanie: – przyjęcia piłki lekarskiej lub uszatki dorzucanej do partnera;
– podrzut piłki – przyjęcie;
– j.w. – piłka dorzucona przez partnera;
– przyjęcie piłki uderzonej o podłoże przez partnera;
– przyjęcie piłki uderzonej j.w. z ćwierćobrotem;
– przyjęcie piłki po podaniu i ataku ze strony przeciwnika.

Błędy:
– zbyt późne cofnięcie klatki piersiowej lub niecofnięcie jej w momencie styku z piłką;
– uderzenie piłki zamiast amortyzacji

 

Przyjęcie piłki głową

Stosowanie: Przy opanowywaniu piłek lecących górą stosuje się najczęściej przyjęcia głową w miejscu lub w wyskoku w sytuacjach, kiedy należy przejść do gry podaniami po podłożu. Jest to trudny element techniki, szczególnie przy przyjęciach piłki w wyskoku i w walce a przeciwnikiem.
Technika
Przy przyjęciu piłki w miejscu ciężar ciała rozmieszczony równolegle na obu nogach ugiętych w kolanach. W momencie przyjęcia piłki wspięcie na palcach i wyprost tułowia, ręce ugięte w łokciach, odchylenie tułowia do tyłu – zdecydowane ugięcie kolan – mięśnie karku obluźnione. Piłka po zetknięciu z powierzchnią czoła upada przed ćwiczącym.
Przy przyjęciu piłki w wyskoku najważniejszym momentem jest zharmonizowanie wyskoku z odbicia obunóż lub z jednej nogi, z położeniem piłki w powietrzu. Właściwe przyjęcie piłki, podobnie jak przy uderzeniu, powinno nastąpić w najwyższej fazie lotu tułowia lub nieco później (ułamek sekundy). Tak, jak przy przyjęciu piłki stojąc, bardzo ważne jest obluźnienie mięśni karku. W obu przypadkach kontakt piłki z czołem zbliżony jest do „hamowania” siły uderzenia.

Nauczanie:
– utrzymując piłkę na czole – ugięcie nóg w kolanach;
– podrzut lekkiej piłki (do siatkówki) – przyjęcie w miejscu stojąc;
– żonglerka piłki głową przeplatana przyjęciem;
– podanie piłki przez partnera – przyjęcie;
– powtórzenie tych ćwiczeń piłką nożną;
– przyjęcie piłki po dobiegu;
– podrzut piłki, przyjęcie w wyskoku z miejsca;
– j.w. – z rozbiegu;
– podanie piłki łagodnym łukiem przez partnera – przyjęcie w wyskoku;
– j.w. – piłka podana wysokim łukiem;
– przyjęcia piłki w miejscu i w wyskoku – partner podający atakuje przyjmującego.

Błędy:
– przy przyjęciach stojąc usztywnienie stawów i napięcie mięśni nóg oraz karku;
– odbijanie piłki zamiast amortyzacji;
– za wczesny lub za późny wyskok do piłki.

https://quickplaygoal.pl/blog/11_ecoach-przyjmowanie-pi%C5%82ki-na-klatke-piersiowa